AKBABALAR DÖNÜYOR ORTADOĞU’DA

   Savaşlar yaz, kış dinlemiyor. Çıkar savaşları mazlum halkların kanını akıtıyor. Her nedense yaratan var diyenlerin yaratanı da duymuyor. Ölüm var ölüm. Hem içimizde hem de dışımızda. Nasıl bir gezegende yaşıyoruz? Barbarların hâkim olduğu sahte cennet ve cehennemde. Ben akıl, sır erdiremedim. Ya sizler?

Dünyanın hâkim güçleri sömürücüleri, kanla beslenenleri ‘Emperyalizm’ Nasıl bir güç ki, yıllardır Afrika’da, Ortadoğu’da kök salmış. Krallar, padişahlar ülkelere atamış, işine gelmemiş alaşağı etmiş! Darbelere zemin hazırlamış. Mezhepleri, dilleri birbirine düşman etmiş, hem de ten rengine bakmadan. Düşünüyorum bu işler nasıl olur? Diye. Sizlerde düşünün?

Barbarlıktır ülkelerin halklarını birbirine düşürmek. İşgal etmek. Kanları üzerinden rant elde etmek. Mülteci konumuna düşürmek. Birçok yönden düşürmek.

Olan bitene sessiz kalmakta insanlık suçudur? Yoksa ben mi yanılıyorum? Sahi ya! Sizler ne düşünüyorsunuz?

Türkiye’nin dibinde, sınırında Suriye, Irak’ta kan gövdeyi götürüyor. Birbiriyle savaşanların savaşı hiçbir zaman son bulmayacak. Bu coğrafya kan kokuyor. Demokrasi diyenler, terörden arındıracağız diyenler birer sahtekârdırlar. Bir insan yaşamı, doğanın talan edilmesi bu kadar ucuz mudur? Birazda sizler konuşun?

Terörist İŞİD’i yaratanlar, destek verenler, eğitenler ise şimdilerde yok etme peşindeler. Bunlar sorgulanmalıdır. Birey ve toplumsal olarak düşüncemizi söylemeliyiz. Yoksa yanılıyor muyum? Sizler ne düşünüyorsunuz?

Suriye ve Irak’ta terörist İŞİD’in bulunduğu alanlara saldırı var. Aklıma ne geliyor? Hadi paylaşayım. Bu kanlı, Allah adına kelle götüren, Ezidi kadınları bile köle pazarında satan barbarları bitirdiklerini var sayalım? Emperyalistler ‘sömürücüler’ hangi kılıf adı altında ülkeleri karıştıracaklar? Geçekten Ortadoğu’ya, Afrika’ya barış gelecek mi?  Sizler ne dersiniz?

Irak’ta Musul’dan terör örgütü İŞİD’i temizlemeye çalışıyorlar. Türkiye’de savaşa ortak olmak istiyor. Suriye için ABD şunu demişti! “Rusya ile aranı düzelt.” Rusya ile anlaşmadan sonra Suriye’ye girebildi. Irak devlet başkanı “Türkiye operasyonlara katılmasın” diyor.

Türkiye’nin yaklaşımı gayet açıktır. Türk İslam sentezi altında Sünni düşünceyi bu topraklarda iktidar yapmaktır. Kürtlerin, devlet olma ya da federal devlet kurmalarının önüne geçmektir. Dünyada söz sahibi olmaktır.

Gözden kaçmaması gereken şudur! Emperyalizm kurtlar sofrasında fazla ortak olmaması için o ülkeyi ateşe verir. Nasıl mı? Sahi nasıl?

İşin özü şudur. Ezilen halkların işçileri, yoksulları birleşmelidir. Bir ağacın kökleri, gövdesi, dalları gibi sorunları çözmeli, birlikte yaşamalı, paylaşmalı, el ele vermelidir. Irkçılıkta, kafatasçılıkta, haramilerde yaşadığımız coğrafyada temizlenir. Yanlış mı düşünüyorum sizce?

Sınırların, silahların olmadığı, doğaya sahip çıkılan  bir dünyada mümkün. Hişt hişt sizler ne düşünüyorsunuz?

Hüseyin Habip Taşkın

18.10.2016

http://gomanweb.org/index.php/yazarlar/gomanweb-yazarlar/118-h-habip-task-n/22583-akbabalar-doenueyor-ortadogu-da