EKONOMİNİN AYARI BOZUK! YA DÜZENİN?

Yaşam akıp gidiyor her alanda, umut, umutsuzluk sarıp sarmalamış, insan beyinlerinde cirit atar. Çıkış yolu aranmakta, bireysel mi bireysel. Düzenin çarkında dönüyoruz yolcu gibi hepimiz. Bir araya gelemedik bir türlü, nedenini sorgulasak mı?

Her sorun kalbe ok gibi işler. Acısı vücutta yol bulur. Kurtul kurtulabilirsen bu acıdan. En önemlisi geçinmek ama nasıl? İnsanca geçim sermayeye haktır. Ya geride kalanlara? “Koskoca bir kazık neyinize yetmiyor” diyorlar.

Kiralar asgari ücretle yarışıyor. Bir de kirası yüksek olan evler var. Vatandaş çadır kondu da mı yaşasın? Ev kiralamakla bitmiyor! Elektriği, suyu, günlük ekmeği, ya diğer giderler? Gırtlağa kadar borç deniliyor hani! Bence gırtlağı da geçti bu borç.

Geçim derdi insana matematiksel hesap yaptırır. Yapılan küçük hesapta olsa, işin içinden çıkamıyor vatandaş! Siz çıkabildiniz mi?

Tek adam, cengâver adam; ekonominin tavan yaptığını söylemektedir. Tavanı vatandaşa mı yaptırıyorlar, bir aşağı bir yukarıya hoplatarak? Yoksa sermayenin kasası doluyor da tavan dedikleri bu mu oluyor?

Ekonomi, pazar tezgâhında canının istediğini alamamak mıdır? Aldığın aylığın eriyip yok olması mıdır?  Psikolojik olarak gitgellerle yaşaman mıdır?

Bir pazar sabahı tek başına ya da ailenle sokağa çıktın ve nereye gideceğini hesaplıyorsun? Ömrün hep hesaplarla geçmedi mi? Paran kadar manevra alanın var. Ekonomi burada da devreye giriyor.

Markete gidiyorsun bir bisküvi ve içecek alıyorsun. Sahil kenarına ya da yakınındaki bir yeşillik alana gidiyorsun. Tabi ki beton yığınından yeşillik kaldıysa! Neyse bir yere oturuyorsun? Denize bakıyorsun. Kirletilmiş deniz. Yahu kim kirletmiş bu denizi? Ekonomi politika böyle işliyor bu diyarda mı demeli?

Bir yerden bir yere belediye otobüsüyle gidiyorsun. Doksan dakika içinde varıp, işini görüp, gelmeyi hedefliyorsun. Çeşitli aksaklıklardan dolayı dönüşte bir bilet daha basıyorsun. İçin cız ediyor. Aldığın aylık ya da emekli maaşı cebinde hızlı düşüştedir. Bu düşüşü sizce kim yaptırıyor?

Üniversite bitirmiş bir ya da iki diplomalıyı düşünün? Kendi bölümünde iş bulamıyor. Asgari ücretle kasiyerlik, güvenlikçi, temizlik işçisi ve diğer iş dallarında iş buluyor. İşveren işte fazlaca uzun tutmuyor. Nasıl olsa işsiz diplomalı çok diye götüne tekmeyi basıyor. Altı ay bile dayanamıyor.

İşi uzatmadan bir dalış yapayım! Ekonomi tarımdan, inşaata, turizme, sağlığa, sayabildiğin kadar say! Halk deyimiyle; “nah iyi gidiyor.” Ey vatandaş sizler bu ülkede yaşamıyor musunuz?

Hüseyin Habip Taşkın

02.03. 2017