Yeni bir güne, yeni bir yıla girmek için insanlar kendi tercihleri sonucu bir eğlence yerinde kutlama yapıyorlardı. Her bireyin eğlence düzenlemek, kutlama yapmak kendi tercihidir. insanların en doğal haklarıdır. Bu doğal haklarına kindar, tahammülsüz ve dini gerekçeyle vahşice saldırmak, öldürmek islamın kindar yüzünü bir kez daha göstermiştir. Dincilik işte böyle vahşet bir kindarlıktır.

Düşünşenize şöyle bir; Aralık ayında dinciler 25 Aralık İsa’nın doğum tarihi olduğu için Noel kutlamayı, 31 Aralık yeni yıl için yılbaşı kutlamayı bir suçmuş gibi kin ve nefretle propaganda yarışına girdiler. Diyanet yılbaşı kutlamayın çağrısıyla bu koroya katıldı. Dinci-cemaatcı kurumlar, medya orgaları bu vahşetin gelişmesine en büyük katgıyı yapanlardır ve sorumlularıdır. Bu kinci ve dinci zihniyet farklılığın düşmanıdır. Tek din, tek dil zihniyeti kötülüktür. Halklara karşı sevgisizliktir, saygısızlıktır.

Reina vahşetinin gelişmesine baktığımızda devletin zirvesi davetiye çıkarmıştır. Irkçı/Dinci Türk medyası kirli zihniyetlerini açık açık yazdı. Diyanet de bu koroya katıldı. Yılbaşı kutlamalarını hedef gösterdi. Hedef gösteren Diyanet hakkında hiç bir işlem yapılmadığı gibi onun teşvik edici açıklamaları medya tarafından onurlu bir iş gibi gösterildi. Devletin savcıları, hakimleri, yasaları ve kanunları bu kindar açıklamalara müdahale etmedi. Bu açıklamaları yapanlara herhangi bir cezai işlem yapılmadı. Devletin hiç bir yetkilisi Noel ve Yılbaşı için söylenen kindar açıklamaları kınamadı.

Temsili Noel Baba’nın kafasına silah dayadılar, Noel babayı sünnet etmek için elinde bıçakla poz verenler hakkında bir cazai işlem yapılmadı. Tam tersine Devletin zirvesi kindar saldırıları yapanlara destek ve moral veren açıklamalar yaptı. Irkçı-kindar medya boy boy sür manşet haberlerle dincilerin tahammülsüzlerini şirin gösterdiler.

Reina vahşeti insanların yaşam tercihlerine yönelik bir katliamdır. Reina katliamı Türkiye’de tek dinin ve tek dilin yarattığı bir sonuçtur. Reina vahşeti Türk ırkçılığın ve Arap dinciliğinin tek tip insan yaratma zihniyetine hizmet eden bir katliamdır. Reina’ya yapılan dinci saldırı sonucu 39 ölü, 65 yaralı var. Bu vahşetin sorumluları devletin zirvesinde ahkam kesmeye devam ediyor…

Sosyal medyada Noel ve Yılbaşı için söylenen sözlere, sokak kindarlıklarını öven hesaplara karşı cezai yaptırımların uygulanmaması düşündürücü değil mi?

Anadolu/Mezapotamya kavimler kapısı çok farklı kimliklere, dillere, kültürlere, inançlara ve dinlere ev sahipliği yapmış topraklardır. Bu coğrafya da Noel kutlamaları vardı. Anadolu/ Mezopotamya toprağı Noel’i kutlayan halkların ana yurdudur, ata yurdudur. Bu coğrafya Noel kutlayan halkların iç içe yaşadığı bir coğrafya iken Arap dininin istilası sonucu farklılıklar, farklı gelenekler, farklı kültürler inkar edildi ve zorla sürgünlere gönderildi, katliamlardan geçirildi. Farklılıklara karşı her türlü tahammülsüzlük geliştirildi, Farklılığın zenginliği yerle bir edildi. Bugün bu topraklarda yaşanan süreç kindarlığın ve barbarlığın mirasıdır.

Kindarlığın en büyük sorumlusu bu coğrafya da nefreti örgütleyenlerdir. Nefret dilini halkın arasına sokanlar zifiri dinci-türkçü ikbal peşinde koşanlardır. Reina vahşetinin en büyük sorumlusu zifiri dinci milliyetçi düşüncedir. Tahammülsüz düşünceler şu anda ülkenin en sorumlu yerini işgal etmiş durumdalar. O zifiri ziftler yaptıklarıyla artık nefreti ve kin kusmayı siyasetinin merkezine koydular. Bunlar kini, nefreti ve kanı örgütleyerek ayakta kalabileceğini zannediyor!
Dinci/milliyetçi çığlıklar toplumda ayrışmayı, nefreti ve kini geliştirdi. Ayrımcılık bir partinin tekelinde değil, dinci ve milliyetçi söylemden çok memnun olan ve aynı kafa yapısı ile siyaset yapan partiler ve kurumlar var. Kimi ulus adına, kimi din adına siyaset yapıyor. Devletin zirvesinde kısa alanda paslaşmalar ile alan memnun veren memnun…

Her katliamın arkasından yapılan yorumlar hep aynı.(Reina vahşetinden sonra da aynı sözleri duyduk)

“Bu saldırı huzurumuza karşı yapılmıştır”

“Terör bizi korkutamaz, biz terörü korkuturuz.”
“Teröre karşı tam saha baskı ve pres uygulamak gerek.”
“Terörün hesabı net”
“Terör millet olarak bizi güçlendirir.”
“Bu vahşettir, dehşettir, katliamdır, toplumda fitne oluşturmaktır.”
“Alçakça ve hunharca bir saldırı, mücadelemiz aynı azim ve kararlılıkla sürecektir.”
“Bugüne kadar nasıl ders verdiysek bundan sonra da teröre hak ettiği dersi veririz.”
“Ölenler daha çok yabancı, bizim vatandaşlarımız değil.”

Author: Erdal Boyoğlu