SEN BU ÜLKEDE NECİSİN VATANDAŞ?

Ülkemiz coğrafyasında karabulutlar üzerimizden ne dense hiç eksik olmuyor? İç açıcı güzellikten, insanlıktan yana rüzgâr nedense hiç esmiyor? Aslında kısmetimizin kapandığı yoktur. Kendinden başka hiç kimseyi düşünmeyen geri kalanın dibe vurmasına aldırış etmeyen bir yönetim biçimimiz var. Daha açıkçası. Sana, bana bize, kendinden olmayana düşman.

Belediye başkanlığından şaha kalmış, borsanın yükselmesi gibi ha bire yükselmiş. Çevresi, yakın çevresinin maşallahı var derler ya? Gemicikler, şirketler… Uzayıp gidiyor… Ey vatandaş zam=kazık? Yahu bu denklem çok zor? Birazda beyinlerinizi sizler çalıştırın? Ne gibi mi? Bu varlık nasıl oldu da sende olmadı? Bence bir anormallik var? Sence?

Allahtan iste diyenler istiyor ama nedense belirli bir zümrenin cepleri, cüzdanları şiş. Beynini başka şeye çalıştıracağına bu acayip yazıyı çöz! Çözde bende, vatandaşlarda rahat bir nefes alsın.

Fatih Terim hünerli el sayesinde Milli Takımın başında dediği dedik. Aldığı para dudak uçurtuyor. Senin neren uçuyor?

“Akşam Gazetesi’nden Şafak Kayarlar’ın 20 Kasım 2013 tarihli haberine göre; Terim, ‘ Türkiye Futbol Direktörü sıfatıyla’ Türkiye Futbol Federasyonu’ndan (TFF) 3 milyon 500 bin Euro’luk ücretini 12 eşit taksitte alacak. Başarıya endeksli bir sözleşme imzalayan deneyimli teknik adam, +2 yılda ise yüzde 5 zam alacak, Milli Takım’da 3 milyon 675 bin Euro’ya çalışacak. Yani Terim, 7 yılda 24 milyon 850 bin euro net para alacak.”

Ey vatandaş! Bu hak+hukuk+guguk mudur? Nedir?

Maça gidip te takımını deliler gibi destekleyenler arena içi ve dışında düşman kardeşler haline getirilen, birde kurbanlık, adaklık gibi birbirinin kanını akıtan ve bu toplumu maçla uyutan bir sistemde kendini sorgulamayacak mısın?

Asgari ücret 1300TL. Harca harca bitmez ey vatandaş. Kira langırt oluyor? Su, elektrik, odun, kömür, doğalgaz, cep telefonu, internet, ekmek ve diğerleri de eklenince sağlık ayarlarınız dibe ve yukarıya vuruyor. Psikolojiniz sizi kendinizden içmeden kafanızı bulduruyor.

Cumhur Başkanlığı, Başbakan, milletvekilleri, bürokratlar ve diğer aynalı meslekler. Aldıkları para 1300TL’nin yanında değer kazanmış oluyor. Ey vatandaş! Biraz hesap yap! Kitap oku! Araştır!  Sen bu ülkede necisin ey vatandaş?

Neyse dizilere gelelim. Bağımlılık yapmış. Televizyon programlarının hepsini izleyen bir toplum var karşımızda, hem de sayıca çokça üstünler. Dizilerde zengin ve fakirin aşkı, şaşaalı evler derken sorunlarını unutturulan diziyi konuşturan bir topluma döndük. Başoyuncular kıyak para alıyor. 1300TL değer kaybetmiş.

Sorun sorunumuz sarmaşık gibi iç içe geçmiş dert büyüdükçe büyümüş, çoğalmış, çözüm ise uyutmalı demeçlerle basında ha bire tekrarı yarın gibi sunulmaya vatandaş halinden memnun olmaya, susmaya devam ediyor.

Sahi ya! Emekliler 1300TL…Sizin de paranız değer kaybetti.

Tartışan toplum: Sorunlarınızı konuşun, insanca, korkmadan. Yoksa 1300’ün altında zart zart etmeye devam edeceğiz.

Hüseyin Habip Taşkın

10.10.2016

 

 

http://www.sabah.com.tr/spor/futbolmillitakim/2014/10/15/fatih-terimin-maasi-ortaya-cikti