YAŞADIKLARINIZIN GÖRDÜKLERİNİZİN ADINI SİZ KOYUN

Ey insanlık insanlık yalan ve barbarlık üzerine kurulan insanlık! Saltanatlar el değiştirir, dilleri, ten rengi farklı olsa da, ellerine kan bulaşmış, nede olsa cellatlık soylarında vardır.  Ölümler ara sıra tek tek olsa da,  topluca ölümler her dönemin teknolojisine göre vardır.

Ölenler tanıdığın olmayabilir? Yakınında olabilir. Belki kardeşin! Ağabeyin, ablan, baban. Olmayacak değil hani! Barbarların hedefi gelişi güzel alanlardır.

Allahın verdiği canı kul alamaz diyorlar? Yaradan öyle emretmiş diyorlar? Evdeki hesap çarşıya uymadı derler ya! Emredende, uygulayanda hiçbir zaman birbirleriyle örtüşmedi. Uygar dedikleri ikiyüzlü devletler, oyuncakları aracılığıyla kan kusturuyorlar kan, yoksullara, ezilenlere, emekçilere.

İşlerine geleni cennete havale ediyorlar. İşlerine gelmeyeni de kulak arkası yapıyorlar.

Büyük Başlar puştluk peşindedir. El pençe duran küçükbaşlar ise kemikten akacak bir damlaya satılmıştır. Ne pahasına? Akıtılan kanların üzerinden.

İnsanların nereli olduğu önemli değildir. Ten renginin ve konuştuğu dilinde önemi yoktur. Önemli olan ortak noktalardan hareket etmek değil midir? Birbirini ötekileştirmeden, eşitçe, hakça, paylaşmak, yardımlaşmak ve benzerleri gibi. Bundan daha doğal bir istek olabilir mi?

İlle de vahşet mi uygulanmalı? Ne yazık ki vahşet barbarlar tarafından oyunlaştırılıyor. Yaşadığımız gezegende. Oyuncular kana doymuyor. Ölüm ve yaşam bir arada gidiyor. Ama nasıl?

Bir anlık sınırların olmadığını, ölümcül silahların yeryüzünden kalktığını, dini duygularla harmanlanan, öfke, kin, nefretleriyle donanan düşüncenin ve sömürü düzeninin yerle bir edildiğini düşünelim? Bilime, sağlığa, eğitime önem veren, insanlık ve doğa adına halka, halklara bedava olduğunu düşünürsek? Barbarlığın yeryüzünden silindiğine tanıklı ederiz, hepimiz.

Yıllardır paylaşım savaşları aynı bölgelerde arkası yarın gibi tekrarlanıyor. Ölen dünyaya veda ediyor, engelli kalanı zor günler bekliyor, göçler tekrarlanıyor. Sınırlar yeniden şekilleniyor, sömürü ve talanın devamı için.

Birbirimizin sorunu ortaktır. Ortak sorunlar, hepimizi ilgilendirir. Bu bağlamda birbirimize sahip çıkmalıyız. Sahip çıkmazsak, silip süpürürler hepimizi.

Bunca insanın acısı gün gelir sizleri de boğar. Barbar düzeniniz yerle bir olur. O günlerde gelir, inanın gelir.

Yeter ki içinizdeki aydınlığı öldürmeyin.

Hüseyin Habip Taşkın

04.01. 2017