AKP’nin refenduma giderken kriz çıkardığı Hollanda, dün sandığa gitti. Yerel saatle 07:30’da başlayan seçimde bin 114 aday ve 28 parti, 150 sandalye için yarıştı. Son anketlere göre, Başbakan Mark Rutte’nin liderliğindeki Liberal Parti (VVD) 27 sandalyeyle ilk sırada yer alıyor. Irkçı lider Geert Wilders’in başındaki Özgürlük Partisi’nin (PVV) ise oy kaybı sürüyor. Resmi sonuçlar 21 Mart’ta açıklanacak.

Rutte’nin Türkiye ile yaşanan krizde takındığı tutum nedeniyle Wilder’in partisine gitmesi düşünülen milliyetçi oyları koruduğu belirtilirken; Wilders’in ise 16 sandalye elde etmesi bekleniyor. 2012 seçiminde 38 sandalye elde ederek hükümet ortağı olan Lodewijk Asscher liderliğindeki İşçi Partisi’nin (PvdA) bu sefer 12 milletvekili çıkarması öngörülüyor.

Seçime PvdA’nın entegrasyon politikasına güvenoyu vermedikleri için partiden ihraç edilen Türkiyeli milletvekilleri Tunahan Kuzu ve Selçuk Öztürk’ün kurduğu DENK Partisi’nin de 3 sandalyeyle mecliste yer alması bekleniyor. Herhangi bir partinin tek başına hükümet kurmasının beklenmediği seçimlerde hükümet kurma sürecinin haftalar süreceği tahmin ediliyor. Gazetemiz baskıya gittiği saatlerde oy sayımı sürüyordu.

AMSTERDAM
kaynak:demokrasi4