گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
Kaymakamlardan ‘seçim’ hukuksuzluğu!

Kaymakamlardan ‘seçim’ hukuksuzluğu!

1305

Lice ve Dicle kaymakamları, sandık görevlilerini 16 Nisan’daki referandumda partilerin değil, kendilerinin belirleyeceği kişilerin sandık başkanı ve görevlisi olacağını bildirdi.

Dicle ve Lice kaymakamları Meclis’te grubu bulunan partilerin ilçe başkanlarını çağırarak, 16 Nisan’daki referandumda partilerin değil, kendilerinin belirleyeceği kişilerin sandık başkanı ve görevlisi olacağını bildirdi.

ANF’nin haberine göre, Diyarbakır’ın Lice ve Dicle ilçelerinin kaymakamları AKP, HDP, CHP ve MHP’nin ilçe başkanlarını çağırarak Dicle’de 83, Lice’de ise 84 sandık görevlisi ve sandık kurulu başkanını kendisinin görevlendireceğini aktardı. Siyasi partilerin ilçe başkanlarını çağırarak sözlü bir şekilde kararı aktaran ilçe kaymakamlarının, “Sandık görevlileri için bize başvuru oluyor ve güvenlik nedeniyle Lice ve Dicle’de sandık görevlileri bizim belirlediğimiz kişiler olacaktır. Bilginiz olsun” dediği öğrenildi. HDP Lice’de 7 Haziran seçimlerinde yüzde 96, Dicle’de ise yüzde 70.5 oranında oy almıştı.

HDP ve DBP tarafından kabul edilmeyen karara itirazlar yapıldı. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Amed İl Eşbaşkanı Zeki Baran, seçim güvenliğini tehlikeye atacak uygulamayı değerlendirdi. AKP’nin bölgede siyasetten silinmek üzere olduğunu söyleyen Baran, “AKP siyasetten yok olduğu yerden asker, korucu, özel harekatçı, kaymakam, vali ile seçim propagandası yürütme gayretindeler. Bunu da hukuksuz bir şekilde insanların iradesini yok sayma ve AKP’ye artı girişimler söz konusudur” dedi.

‘KARARI KABUL ETMİYORUZ’

Bu kararı kabul etmeyeceklerini dile getiren Baran, “Bu uygulama hak gaspıdır ve hukuka aykırıdır. Bizler ne sandıkların taşınmasına ne de sandık inisiyatifinin polise, valiye ve kaymakama bırakılmasına izin vereceğiz. Onların güvenliğinde olan her sandık ‘Evet’in hukuksuz bir şekilde çıkması demektir. Bunun takipçisi olacağız. Hukuki mücadeleyi bırakmayacağız” diye belirtti.

LİCE’DE YASAK SÜRÜYOR 

Lice’nin 18 köyünde sokağa çıkma yasağının devam ettiğini hatırlatan Baran, “Lice’de hiçbir insan vicdanının kabul edemeyeceği sonuçlar yaşanıyor. Artık diriye değil de ölüye de işkenceler yapılıyor. Bunlar tamamen 16 Nisan’da gerçekleşecek olan referandumdan bağımsız düşünmemek gerekiyor. Hükmettin bölgede yürütmüş olduğu siyasi ve askeri bütün girişimler ve operasyonlar tamamen 16 Nisan’da ‘Evet’e hizmet edecek şekilde tasarlanmıştır” ifadelerini kullandı.

NAMLULARIN GÖLGESİNDE SEÇİM ÇALIŞMASI 

Seçime gidilen süreçte ve seçim günü halka büyük iş düştüğünün altını çizen Baran, “Namluların gölgesinde seçim çalışması yürütüyoruz. İrademizi gasp edenlere asla boyun eğmeyeceğiz. Ne olursa olsun halkımız, yaşama hakkı ve hukuku tanımayan anayasaya hayır demelidir. Sandıklarını savunmalı ve şimdiden hayır çalışması yürütülmelidir” dedi.
KAYNAK:ARTI GERÇEK