گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
‘Rus Sineması’nda kadınlar’ Pera’da!

‘Rus Sineması’nda kadınlar’ Pera’da!

1465
‘Rus Sinemasında Kadınlar’ Pera’da. Filmler 18 Mart’ta gösterimde.

Pera Film, Dünya Kadınlar Günü’nü mart ayı boyunca kutlamaya devam ediyor. Rus Sinemasında Kadınlar programı, 20’nci yüzyıl ve günümüz Rus sinemasında kamera önü ve arkasında kadınların bulunduğu yapımlardan bir seçki sunuyor.

Programda kadın yönetmenlerin imzasını taşıyan “Kanatlar”, “Bayır”, “Akortçu”, “Evcil Hayvanlarla Seyahat” ve “Ben Hariç Herkes Ölsün”ün yanı sıra çalkantılı zamanlardan geçen güçlü kadın karakterleri tasvir eden “Leylekler Uçarken” ve “Aşk Gözyaşlarına İnanmıyor” da yer alıyor.

FARKLI DÖNEMLERDEN, FARKLI KADIN PORTRELERİ

60’lı ve 70’li yıllarda Sovyet sinemasının ikonlarından Larisa Shepitko’nun karakterlerinin iç dünyasını ekrana yansıttığı iki başyapıtında çarpıcılığının zirvesine çıktığı iki film de gösterimde olacak: “Kanatlar”, bir okul müdiresi olarak inzivaya çekilmiş bir kadın savaş pilotunun samimi portresini çizerken, “Bayır”, savaş döneminde geçen bir ihanet ve kahramanlık hikâyesini anlatıyor.

“Leylekler Uçarken”, Tatiana Samoilova’nın canlandırdığı, tüm ailesini kaybettiği hava bombardımanının getirdiği travmatik ve yıkıcı deneyimlerle sarsılan, sağduyulu Veronica’ya odaklanır.

YY

Vladimir Menshov’un filmi “Aşk Gözyaşlarına İnanmıyor”, Moskova gibi büyük bir şehirde hayata tutunmaya çalışan üç kadının büyüleyici dramını anlatır.

Kira Muratova’nun “Akortçu”sunda inanılmaz gariplikte durumlar insan davranışının inceliklerini ele alan inanılır ve sürükleyici birer araştırmaya dönüşür. Muratova filmlerinden hatırlayacağınız oyuncu Vera Storozheva’nın, bir yönetmen olarak yeteneklerini sergilediği “Evcil Hayvanlarla Seyahat” ise, karakteri Natalia’nın uyanışını, gıcırtılı, düzensiz ve mekanik seslerin uyumlu ve doğal seslere evrildiği bir müzik ile aktarır.

Film, Kseniya Kutepova ve canlandırdığı Natalia’nın kıvılcımlarıyla feminist sinemanın capcanlı bir örneğine dönüşür. Genç yönetmen Valeriya Gay Germanika’nın ilk filmi “Ben Hariç Herkes Ölsün” ise günümüz Rusya’sındaki genç kadınların isyankar bir portresini çizer.
Etkinliğin programı şöyle:

gl

gazeteduvar