گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
Sandığa gitmeyecekler referandumu nasıl etkileyecek?

Sandığa gitmeyecekler referandumu nasıl etkileyecek?

1171
Gezici Araştırma Merkezi’nin yaptığı son araştırmasının analizine göre oy vermeyeceğini açıklayanlar referandumun sonucunu esas etkileyecek kitleyi oluşturuyor.

16 Nisan günü anayasa referandumu oylaması için sandığa gitmeyeceğini açıklayanların oranı %17 ile %18 arasında. Sandığa gitmeyeceğini belirten, tüm seçmenin yaklaşık 5’te 1’i olan bu kitlenin yarısından biraz fazlası, yani %55,6’sı, sonuçların kendisinin vereceği bir oy ile değişmeyeceğine inanmıyor. Bu gerekçe de onu oy vermekten uzak tutuyor.

Gezici Araştırma Merkezi’nin analizinde bu durum, “öğrenilmiş çaresizlik olarak” tanımalanıyor.

16 Nisan’da tercihinde kararsız olanların % 69,2’sinin sandıktan evet çıkacağına inandıkları analizde belirtiliyor. Özellikle de 1 Kasım ve 7 Haziran seçimlerinde sandığa gitmeyenlerin yaklaşık % 70’inin sandıktan evet çıkacağını düşündüğü analizde yer alıyor.

Sandığa gitmeyen halkın genel durumunu “öğrenilmiş çaresizlik” olarak niteleyen analiz raporunda son araştırma sonuçlarına göre referandum sonuçları az bir oranla “hayır” için önde olsa da bu oranın sınırda yer aldığı görülüyor. Vatandaşların seçime katılım oranı arttıkça sonuçların “hayır” lehine manidar fark göstereceğinin aşikâr olduğunun altı çiziliyor.

Avrupa Birliği ile yaşananlar anket sonuçlarına nasıl yansıdı?

AB ile yaşanan sorunların ‘Evet’i ilk etapta artıracağı gözlemlenmiş fakat evet oylarında tutunma ve kararlılık artığı görülse de fakat kararsız seçmenlerde ise görünür bir bulguya rastlanmıyor.

Türkiye genelinde AB’yi destekleyenlerin oranı 10 ay önce % 74 iken, şubat ayındaki araştırmadan sonra bu oranın % 45’lere gerilediği iletiliyor. Kararsız seçmenlerin eğitim kültür ve gelir seviyesinin yüksek bir kitle olduğu, bu seçmen profilinin gerginliklerden çekindiği ve AB ile iktisadi ilişkilerin gerilmemesinden yana olan bir topluluk olduğu belirtiliyor.

Hayır oyları önde

16 Nisan 2017 referandumda yurtiçi ve yurtdışı genelinde yaklaşık 58 milyon 266 bin 349 kişinin oy kullanması bekleniyor. Gezici Araştırma tarafından son yapılan araştırmada ise Evet % 48,9 , Hayır % 51,1 çıkıyor.

Oy kullanmayacağını söyleyen %17’lik kesimin %5’i sandığa giderse ve ‘hayır’ oyu kullanırsa sonuçların ‘evet’ % 46,1 , ‘hayır’ % 53,9 olacak şekilde değişeceği aktarılıyor.

Gezici Araştırma tarafından son yapılan araştırma sonuçları (evet-hayır oranları) dikkate alınıp oy kullanmayacağını ifade eden % 17’lik kesimin hepsinin oy kullanmaya ikna edilmesi ve bu grubun % 75’inin hayır % 25’inin evet demesi durumunda ise sonucun evet % 46,7 hayır % 53,3 olacak şekilde olacağı tahmin ediliyor.

Bu nedenle sandığa gitmeyi düşünmeyen toplam seçmen sayısının % 1’inin bile sonuçların değişmesinde çok etkili olacağının düşünüldüğü belirtiliyor. “Özellikle son yapılan araştırmalarda evet-hayır oranlarının birbirine çok yakın olduğu göz önünde bulundurulursa, vatandaşların oy kullanmaya teşvik edilmesi daha sağlıklı ve Türkiye sonuçlarını daha fazla yansıtacak şekilde olacağı tahmin edilmektedir” ifadelerine raporda yer veriliyor.

Halk siyasetten soğudu

Sandığa gitmeyen halkın nedenlerine ilişkin dağılım incelendiğinde, gerek duymadığını ifade eden halk siyasetten soğuduğunu, liberal demokrasiye güvenin azaldığını, var olan partilere ve siyasilere güvenmiyor, fikrimle örtüşen, kendini temsil eden parti bulamadığını oy kullanmak istemediğini ifade edenlerin olduğu görülmektedir.

Geçmiş seçimlere yönelik araştırmalarda bir diğer dikkat çeken nokta sandığa gitmeyen seçmenin yaş ortalaması ile ilgili durumdur. Gençlerin (Tablo 2.) sandığa gitmeme eğiliminin orta yaş ve üstüne göre çok daha yüksek olduğu görülmektedir. Yapılan araştırmada ise gençlerin seçimle ilgili beklentilerinin ya düşük olduğu görülmüş ya da farkındalık düzeylerinin düşük olduğu görülmüştür.
kaynak:artigercek