İGDAŞ’a bağlı taşeron bir firmada çalışan sekiz işçi, referandumda ‘Hayır’ oyu kullanacaklarını söyledikleri için işten atıldı.
 Referandum için ‘Evet’ çağrısı yapan AKP’lilerin şikâyeti üzerine, İstanbul Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ne (İGDAŞ) bağlı Saitoğulları firmasında çalışan sekiz işçinin işine son verildi. İşlerine son verilen işçiler, CHP Sancaktepe İlçe Başkanı Alper Yeğin’i ziyaret ederek yaşadıklarını anlattı. İşçilerin Yeğin’e aktardıklarına göre, işlerine son verilmesinin tek gerekçesi referandumda ‘Hayır’ oyu kullanacak olmaları.

Birgün’den Burcu Cansu’nun haberine göre; olay 15 Mart günü yaşandı. CHP Sancaktepe İlçe Başkanı Alper Yeğin, yaşananları şöyle anlattı:
“İşçiler İGDAŞ’a bağlı Saitoğulları taşeron firmasında Şile’nin Sarıkaya Köyü’nde çalışırlarken yanlarına referandum için ‘evet’ çağrısı yapan AKP’liler yanaşıyor. İşçilere selam vererek, referandumda kullanacakları oyu soruyorlar. İşçiler ‘hayır diyeceğiz’ dediğinde otobüstekiler şaşırıyor, işçiler de ‘Bu memlekete demokrasi yok mu, biz hayır diyeceğiz. AKP’liyiz ama bu gidişatı beğenmediğimiz için hayır oyu kullanacağız’ diyor. Otobüstekiler ‘İGDAŞ bizim şirketimiz, siz bizim ekmeğimizi yiyorsunuz hayır veremezsiniz’ diye çıkıyor ve işçilerin aracının plakasını alıp gidiyor…”

‘HAYIR’ DEMİŞSİNİZ, İŞİNİZE SON VERİLDİ

“Büyükşehir Belediyesi’nde araç plakası vardır ve o araca bağlı çalışan elemanların isimleri kayıtlıdır” diyen Yeğin, sonrasında yaşananları şöyle aktardı:
“Plaka şefe iletiliyor, şef firmayı arıyor, firma da işçileri şantiyeye geri çağırıyor. İşçiler şantiyeye gittiğinde Saitoğlulları Firma Şefi Fikret Uruç, ‘Yanınıza gelen evet otobüsündekiler size referandumda kullanacağınız oyu sorduğunuza hayır demişsiniz doğru mu?’ diye sorulduğunda işçiler olayı doğruluyor. Uruç, ‘hepinizin işine son verildi, işi bırakın’ diyor.”

‘İŞÇİLER İŞLERİNE İADE EDİLSİN’

İşçilerin işine son verilmesini faşizm olarak niteleyen CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “İşçiler derhal işlerine geri dönmelidir. Bunun sonuna kadar takipçisi olacağım. Sürekli ekranlarda Almanya’ya Hollanda’ya faşizm nutukları atanları hatırlatarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a çağrıda bulunuyorum, sadece Hollanda ve Almanya’da değil aynı zamanda Türkiye’de de İstanbul’dan Şile’ye kadar faşizm gelmiştir. Bunu şiddetle kınıyor ve işçilerin bir an önce işlerine iade edilmelerini istiyoruz” dedi. (HABER MEKREZİ)
evrensel