Eğitim Sen Diyarbakır 1 Nolu Şube, sendikalar ve kamu emekçileri üzerindeki baskılara ilişkin basın toplantısı düzenledi.
 Eğitim Sen Diyarbakır 1 Nolu Şube, sendikaları ve üyeleri üzerindeki baskılara ilişkin şube binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Eğitim Sen 1 Nolu Şube Eşbaşkanı Abbas Şahin, katıldıkları eylem ve etkinlikler nedeniyle cezalandırılmalarının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olduğunu kaydetti.

Bölgede yaşanan çatışmalardan kaynaklı çocukların yaşam ve eğitim hakkının engellenmesinden dolayı sendika olarak iş bırakma eyleminde bulunduklarını dile getiren Şahin, “Bizler bu insani duruşumuzun arkasındayız. Anti demokratik uygulamalara, darbelere, hukuksuzluğa, adaletsizliğe karşı mücadele veren KESK, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında hedef haline gelmiştir” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım’ın öğretmenlerin sürgün edilmesine ilişkin yaptığı açıklama sonrasında üye ve yöneticileri hakkında soruşturmalar açıldığına dikkat çeken Şahin, “Devamında bize yönelik hukuksuz bir süreç başladı. Barışı savunan kamu emekçileri, sosyal medya üzerinden ırkçı faşistler tarafından hedef haline getirildi. On bine yakın üyemiz açığa alındı. Farklı bölge idare mahkemelerinin kararlarına rağmen Diyarbakır’da baskı aracı olarak kullanılmaya devam etmektedir” vurgusu yaptı.

Sendika üye ve yöneticilerine karşı işleyen hukuksuzluğa karşı suç duyurusunda bulunacaklarını ifade eden Şahin, “Krize giren iktidarın kendini kurtarma çabasıyla kamu emekçileri ve muhaliflere yönelik başlattığı bu cadı avı, dayanışma ve örgütlülüğümüzle kırılacaktır. Eğitim Sen olarak bu hukuksuzluklara karşı demokratik ve hukuk mücadelemizi sonuna kadar kullanacağımızı belirtiyoruz” şeklinde konuştu.

Gözaltında bulunan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici ve KESK üyelerinin derhal serbest bırakılması çağrısı yapan Şahin, arkadaşlarının yanında olduklarını söyledi. (DİHABER)