KESK Muğla Şubeler Platformu, KHK ile kamuda gerçekleştirilen ihraçları protesto etti.

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Muğla Şubeler Platformu OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamuda gerçekleştirilen ihraçları protesto etmek için Muğla Sınırsızlık Meydanı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, “Tüm bu anti demokratik ihraç kararlarına baskılara karşın bu ülkenin onurlu ve mücadeleci kamu emekçileri olarak boyun eğmeyeceğiz, OHAL ve KHK’lar gidecek biz kazanacağız. Karanlığı sürdürmek isteyenlere karşı eşit, özgür, laik ve demokratik bir ülke talebinde ısrar edeceğiz” denildi.

“Hukuksuz ihraç edilen üyelerimiz için buradayız”

“Hukuksuz ihraçlara hayır” diyen KESK Muğla Şubeler Platformu adına basın açıklamasını okuyan KESK Dönem Sözcüsü Fatma Yarış, “Yıllardır kamu hizmetlerinin özelleştirilmesine direnen; emek, barış ve demokrasi mücadelesi yürüten emekçiler için; laik, bilimsel eğitimi savunan; ülkemizde akan kanın, gözyaşının durması için barış bildirisine imza attıkları gerekçesi ile cezalandırılan, açığa alınan akademisyenlerimiz için; sorgusuz sualsiz, hukuksuz ihraç edilen üyelerimiz için buradayız” dedi.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası AKP tarafından OHAL ilan edilerek KHK’larla parlamentonun baypas edildiğine, muhalif olanların kamudan ihraç edildiğine, gazetecilerin, milletvekillerinin, aydın, sanatçı ve yazarların tutuklandığa, özgür basının susturulmak istendiğe değindi. Yarış, üniversitelerde bilimin, aydınlığın, barış ve demokrasinin sesi olan yüzlerce akademisyenin kamu görevinden çıkarıldığı, ellerinde ‘İşimi istiyorum’, ‘Öğrencilerimi istiyorum’ dövizleri ile sesini duyurmaya çalışan emekçilere müdahale edildiği bir sürecin yaşandığını belirtti.

Bütün bu hukuksuzluklara Hayır

“Anayasa yapım ortamı ve koşulları yoktur” diyen… “Darbe fırsatçılığı yaparak ülkeyi kendi siyasal ideolojik hedefleri doğrultusunda ‘tek adam yönetimi’ ile yönetmek isteyenlere anayasa değişikliği referandumunda güçlü bir ‘HAYIR’ denilmesi, içine itildiğimiz karanlıktan çıkış için tek çözüm olarak karşımızda durmaktadır. Türkiye’nin işçiler, kamu emekçileri, kadınlar, gençler için cehenneme dönüştürülmesine, tek bir imza ile sendikaları kapatma, grevleri yasaklama, kıdem tazminatını kaldırma, toplu iş sözleşmelerini askıya alma, gerektiğinde ücretleri dondurma yetkisi veren anayasa değişikliğine referandumda HAYIR diyoruz” diye konuştu. Yarış, ihraç edilen, açığa alınan üyeleri tekrar görevlerine dönene kadar mücadele etmeyi bırakmayacaklarını söyledi.

kamudaki-ihraclar-mugla-da-protesto-edildi-260722-1.kamudaki-ihraclar-mugla-da-protesto-edildi-260723-1.BİRGÜN/MUĞLA