Almanya’nın iç ve dışişleri bakanları Türkiye’de referandumun yaklaşmasıyla birlikte mülteciler üzerinden tehdit ve şantajlarını artırarak oy devşirmeye çalışan Erdoğan ile güdümündeki AKP hükümetine rest çekti.

AKP hükümetinin Avrupa ülkeleriyle yaşanan referandum etkinlikleri krizi karşısında mülteci anlaşmasını iptal edebileceğine dair şantaj içeren açıklamaları Almanya’nın tepkisini çekti.

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, AKP hükümetini Avrupa’yla gerilimi referandum için kullanmakla suçlayarak, anlaşma konusunda “Türkiye’ye yalvarmayacaklarını” söyledi. De Maiziere, “Türkiye’den çok fazla yorum duyuyorum ve bir şekilde bizim bu anlaşma için onlara yalvarmamızı bekliyorlar. Bir anlaşma var ve biz buna bağlıyız. Türkiye’nin de böyle yapmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

AKP krizle oy devşirmeye çalışıyor

Alman İçişleri Bakanı, AKP hükümetinin mağdur gibi görünmeye çalıştığını ve bir yanıt almak için provokasyona başvurduğunu vurgulayarak, “Karşımızda, görünüşe göre referandumu kazanmakta zorlanan ve Avrupa’yla sözde ihtilaf gibi başka konuları politikalarına verilen onayı artırmak için kullanan bir Türkiye hükümeti var. Bu, provokasyon demek” diye konuştu.

Erdoğan günah keçisi arıyor

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel de AKP’lilerin propaganda yapmasına izin vermeyen Almanya ve Hollanda’ya ağır suçlamalar yöneltmeyi sürdüren Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın referandum için “günah keçisi” aradığını söyledi.

Sigmar Gabriel, Erdoğan’ın Türkiye kökenli vatandaşların Almanya’da kabul görmedikleri yönündeki hissiyatından faydalandığını, bu sebeple Almanya’nın Erdoğan ve hükümet yetkililerinin provokasyonlarına tepki vermekten kaçınması gerektiğini söyledi. Alman bakan, aksi yönde bir tavrın Erdoğan’ın referandum kampanyası için “günah keçisi”  arayışına fayda sağlayacağını vurguladı.

Türkiye Erdoğan varken AB’ye üye olamaz

Türkiye’nin Erdoğan iktidarında Avrupa Birliği’ne (AB) üye olmasının mümkün olmadığını söyleyen Avrupa yetkililerin ardından Alman bakan da benzer bir görüşü ifade etti: “Şu kesin ki Türkiye AB  üyeliğine hiç bu kadar uzak olmamıştı.”

İmtiyazlı ortaklık yeniden gündemde

Gabriel, Türkiye için geçmişte Almanya Başbakanı Angela Merkel tarafından önerilen imtiyazlı ortaklık fikrini de yeniden gündeme getirdi. Bu öneriye eskiden “Türklerin kendilerini ikinci sınıf Avrupalı gibi hissetmesine yol açabileceği için” karşı çıktığını belirten Gabriel, Britanya’nın AB’den ayrılma (Brexit) kararıyla birlikte daha farklı düşündüğünü ifade etti. Alman bakan, “Bugün Brexit nedeniyle durum tamamen farklı. AB’den çıktıktan sonra Britanya’yla bir ‘özel ilişki’ kurmamız gerekiyor. Bu da AB için önemli bir öğrenme süreci olacak; belki diğer ülkeler için de uzun vadede bir örnek teşkil eder” diye konuştu.

Yaptırımlar da masada

Alman federal hükümeti Türk devletine yönelik tepkisini somut yaptırımlarla göstermenin sinyalleri de veriyor. Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, geçen hafta “Türkiye ile işbirliği yapmamız giderek zorlaşıyor” diyerek ekonomik yaptırımlara gidebileceklerinin işaretlerini vermişti. Hükümet ayrıca Hollanda gibi Almanya’da da AKP’lilere miting yasağı getirilmesini de tartışıyor.

Ne olmuştu?

Gazeteci Deniz Yücel’in tutuklanmasına tepki olarak Almanya’nın AKP’li bakanların referandum kampanyalarını yasaklamasıyla, iki ülke arasında başlayan gerilim Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uygulamaları Nazi dönemine benzetmesi ve Başbakan Angela Merkel’i teröre destek vermekle suçlamasıyla iyice tırmanmıştı. Merkel, Erdoğan’ı kabul edilemez suçlamalarına son vermeyi çağırmıştı.

 HABER MERKEZİ
kaynak:yeniozgurpolitika