ANKARA – Bebeği Miraz ile birlikte cezaevinde olan Gülistan Diken Akbaba’ya ceza veren yargı mensuplarının FETÖ’den tutuklu olduğuna dikkat çeken HDP’li vekil Hişyar Özsoy, Meclis’e verdiği önergede, “Gülistan Diken Akbaba ve Miraz bebeğin mağduriyetlerini gidermek ve yeniden yargılanmanın sağlanması için Bakanlık olarak herhangi bir girişimde bulunacak mısınız?” diye sordu.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde bebeği Miraz ile birlikte tutuklu olan Gülistan Diken Akbaba’ya ceza veren yargı mensuplarının FETÖ’den tutuklu olduğunu belirten HDP Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması talebiyle Meclis’e soru önergesi verdi. Gülistan Diken Akbaba’nın 2012 yılında tutuklandığı, 2013 yılının Ekim ayında ise tahliye edildiği belirtilen önergede, “Örgüt üyeliği suçlaması ile aldığı 6 yıl 3 ay hapis cezası 16. Yargıtay Ceza Dairesi tarafından onanınca, bebeği Miraz ile 19 Şubat 2017’de cezaevine konmuştur. Miraz bebek sekiz aylıktır. Miraz bebek bu küçücük yaşta yaşadıkları ile Türkiye’deki hukuk düzeninin içinde bulunduğu içler acısı duruma şahitlik etmektedir” denildi.

‘Cezayı veren yargı mensupları tutuklandı’

Bu davayı ilginç kılan şeyin Miraz bebeğin durumu olmadığı kaydedilen önergede, “Miraz’ın annesine ceza veren 16. Özel Yetkili Mahkemenin Başkanı Mehmet Ekinci, Hâkim Hikmet Şen, Savcı Yılmaz Kıstı tutuklu bulunmakta, diğer Hâkim Bülent Kınay kaçak durumdadır. Bu yargı mensuplarının hepsi terör örgütü üyesi olmak suçlaması ile Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) oybirliği ile aldığı kararlarla meslekten ihraç edilmiştir. Kısacası, terör örgütü üyesi olmaktan tutuklu, suç uydurmayı kendine meslek edinmiş ve hâlihazırda meslekten ihraç edilmiş yargı mensuplarının kararı ile Gülistan Diken Akbaba ‘örgüt üyesi’ olarak hapse gönderilmiştir” ifadelerinde bulunuldu.

‘Adil yargılanma hakkı ihlal edilmiştir’

Önergenin devamında şu ifadelere yer verildi: “Siyasal çatışmaların merkezi haline gelmiş yargı kurumlarının on binlerce kurbanlarından biri olan Gülistan Diken Akbaba ve ailesi bu gerçekler ışığında tekrar ve adil bir yargılama talep etmektedir. Miraz bebek bu küçücük yaşta yaşadıkları ile Türkiye’deki hukuk düzeninin içinde bulunduğu içler acısı duruma şahitlik etmektedir. Örgüt üyeliğinden tutuklanmış hakimlerin kararları sadece adil yargılanma hakkını ihlal etmemektedir. Aynı zamanda toplumun adalet kurumuna olan inanç ve güvenini de temelden sarsmaktadır. Adil yargılanma hakkı, sadece yargılamanın taraflarını ilgilendiren bir kavram değil, ülkenin yargı egemenliğinin altındaki tüm bireyleri ilgilendiren bir kavramdır.”

Önergede şu sorular yöneltildi:

“*Gülistan Diken Akbaba ve Miraz bebeğin mağduriyetlerini gidermek ve yeniden yargılanmanın sağlanması için Bakanlık olarak herhangi bir girişimde bulunacak mısınız?

*Yeniden yargılanma olana kadar Gülistan Diken Akbaba’nın serbest bırakılması için bir girişiminiz olacak mı?

*Hukuksuz bir karar ile hüküm yiyen annesi yüzünden kendisi de mağdur olan Miraz bebeğin durumu hakkındaki görüşünüz nedir?

*Meslekten ihraç edilmiş yargı mensuplarının kararları sonucu şimdiye kadar Gülistan Diken Akbaba gibi kaç vatandaşımız tutuklanmış ya da hüküm giymiştir?

*Şaibeli yargı mensuplarının kararları ile mağdur edilen binlerce vatandaşımızın yeniden ve adil bir şekilde yargılanması için herhangi bir hukuki düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?

*Eğer böyle bir hukuki düzenlemeniz olacaksa, ne zaman? Olmayacaksa, neden?”
kaynak:gazetesujin