Professor Stephen Hawking author of bestseller 'A Brief History of Time', 'Black Holes' and 'Baby Universes and Other Essays' and most recently in 2001, 'The Universe in a Nutshell'. Since 1979 has held the post of Lucasian Professor of Mathematics at the Department of Applied Mathematics and Theoretical Physics, Cambridge University. © COPYRIGHT PHOTO BY MURDO MACLEOD All Rights Reserved Tel + 44 131 669 9659 Mobile +44 7831 504 531 Email: m@murdophoto.com STANDARD TERMS AND CONDITIONS APPLY (press button below or see details at http://www.murdophoto.com/T%26Cs.html No syndication, no redistribution, Murdo Macleods repro fees apply.

İngiliz evrenbilimci ve fizik profesörü Stephen Hawking, uzaya seyahat edeceğini açıkladı!İngiltere’de bir televizyon programına konuşan dünyanın önde gelen bilim insanlarından Stephen Hawking iş adamı Richard Branson’ın uzay aracıyla seyahat edeceğini açıkladı! “Uzaya yolculuk yapabileceğini hiçbir zaman hayal edemediğini” söyleyen Hawking, “Branson ne zaman ki bana Virgin Galactic’te bir koltuk teklif etti, hemen ‘Evet’ dedim” diye konuştu.

Richard Branson’ın sahibi olduğu Virgin Havayolları Virgin Galactic adında bir uzay gemisi inşa ediyor. Şirket uzaya yolcu taşıyacak. Hawking röportajda, üç çocuğunun kendisine büyük bir neşe verdiğini, uzaya yolculuk etmenin ise mutluluğu getireceğini söyledi.

‘TRUMP ABD’Sİ BENİ İSTER Mİ?’

Stephen Hawking, Donald Trump’ın yönettiği bir ABD’de bundan sonra isteneceğinden ise emin olamadığını belirtti. “ABD’ye tekrar gidip diğer bilim insanlarıyla konuşmayı çok isterdim ama artık hoş karşılanmayabilirim diye korkuyorum” diyen Hawking, Trump’ın seçmenlerini memnun etmek adına daha sağa ve otoriter bir dile kayabileceğini söyledi. Hawking, 2009 yılında dönemin ABD Başkanı Barack Obama’dan başkanlık madalyası almıştı.

İŞÇİ PARTİSİ LİDERİNE ELEŞTİRDİ

Ünlü bilim insanı aynı zamanda İngiltere’de İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn’i de eleştirdi. Hawking, Corbyn’in öyle olmadığı halde kendini ‘aşırı solcu’ gösterdiğini, bu yüzden hiç seçim kazanamayacağını söyledi. Ancak yine de İşçi Partisi’ne destek vereceğini ekledi. ALS (Amyotrofik Lateral Skleroz) hastalığı olan dahi fizikçi yapay zeka teknolojisi aracılığıyla konuşabiliyor.

Intel’e ait bir akıllı telefon klavye uygulaması olarak çalışan bu teknoloji, Prof. Hawking’in ne düşündüğünü anlayabiliyor ve kullanmak isteyebileceği kelimeleri önerebiliyor. (BBC Türkçe)