Almanya’da ilk kez siyasi parti yöneticileri, bakan ve başbakanlar sosyal medya üzerinden Kürd halkının ulusal bayramı Newroz vesilesiyle mesaj yayınladılar.

Almanya’da ilk kez siyasi parti yöneticileri, bakan ve başbakanlar sosyal medya üzerinden Kürd halkının ulusal bayramı Newroz vesilesiyle mesaj yayınladılar. Newroz bayramı için mesaj yayınlayan siyasetçiler, “Newroz bayramı Kürd halkının direniş, özgürlük ve barış mücadelesi için kutlu olsun” dediler.

Başbakan Angela Merkel’ın Genel Başkanlığı’nı yaptığı Hıristiyan Demokratlar Birliği’nin (CDU) Genel  Başkan Yardımcısı Julia Klöckner, Hessen Eyalet Başbakanı Volker Bouffier (CDU), Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Genel Başkan Yardımcısı-Hessen Eyaleti Parlamentosu SPD Fraksiyonu Başkanı Thorsten Schäfer-Gübmel ve Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir, yayınladıkları mesajlarda Kürd halkının Newroz Bayramı’nı kutladılar.

Hessen Eyaleti Başbakanı Bouffier mesajında, şu ifadeleri kullandı:

“Yüzyıllardan beri olduğu gibi bu yılda baharın başlangıcıyla Kürdler yeniden geleneksel bayramlarını 21 Mart Newroz Bayramı’nı kutluyorlar. Bu bayramda aileler ve dostlar tekrar bir araya gelecekler. Newroz’un kutlanması dünyanın dört bir tarafından Almanya’ya yerleşenler için de bir gelenek halini aldı. Kürdlerin bayramlarını kutlanması, Kürd kimliğinin kökleşmesi, ona sahip çıkması, özgürlük ve barışa özlemini dile getiriyor. Newroz Bayramı bize aynı zamanda demokrasi, insan hakları ve birbirine saygıyı da çağrıştırıyor. Bugünün kutlanması halklarımız ve ülkelerimiz arasında bir köprü kurma vesilesi de olsun. Newroz kutlu olsun.“

SPD Genel Başkan Yardımcısı Schäfer-Gübmel de mesajında Almanya’daki Kürdlere seslenerek, “Newroz Bayramı vesilesiyle hepinize selamlarımı iletiyorum. Newroz sadece Kürdlere değil herkese kutlu olsun. Newroz yeni bir yılı, yeni bir başlangıcı ifade eder. Newroz’un Kürdler için ayrı bir anlamı vardır, Kürd kimliğinin korunması barış ve demokrasiyi ifade eder. Newroz baskı ve zulme karşı barış ve özgürlüğe hasreti ifade eder. Newroz Bayramınızı kutlarım, arzu ve istemlerinize ulaşmak için ortak uğraş içinde olduğumuzu da ifade etmek isterim” dedi.

Newoz mesajına “Roj Baş” ile başlayan Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir ise, “Newroz baharın ve yeni yılın başlangıcıdır. Newroz barış ve dayanışmanın bayramıdır. Newroz özgürlüğün bayramıdır. Kürd mitolojisine göre Newroz aydınlığın karanlığa karşı zaferedir. İyinin kötülüğe karşı zaferi. Newroz, Kawa’nın zalim Dehak’a karşı zaferidir. Ancak Kawa bu direnişin 2017 yılına kadar devam edeceğini hiç düşünmemişti. Bugün Newroz Bayramı Ortadoğu’da direnenlerin zalimlere karşı mücadelesini ifade eder. Newroz Pîroz be. Spas!” ifadelerini kullandı.

CDU Genel  Başkan Yardımcısı Julia Klöckner da Kürdlere şu mesajı gönderdi:

“Almanyada yaşayan sevgili Kürd dostlarım sizleri kalpten selamlıyorum, Kürd halkının bu önemli gününde en güzel şeyler sizinle olsun. Geleceğe bakarak tarihi geleneklerine sahip çıkmak çok önemlidir. Sevgili Kürd kardeşlerim, Almanya’da 1 milyonun üzerinde Kürd yaşıyor. Sizlerle birlikte yaşamak bizleri mutlu ediyor. Kürdler radikal dinciliğe karşı bizim çok önemli ve güçlü partnerimizdir. Özellikle Kürd gençlerine sesleniyorum, demokrasimizin kaçınılmaz ve çok önemli bir partnerisiniz. Birbirimizi anlamak geleceğimiz için, demokrasimiz için, ortak çıkarlarımız için hayati önem taşımaktadır.” (M.E)
Reşad Ozkan 

kaynak:imp-news.