Mersin’de binlerce üyesi işten çıkarılan Eğitim Sen Mersin Şubesi üye ve yöneticileri, hararetli bir referandum çalışması ile emekçilere, eğitimcilere “hayır” demeleri için çağrıda bulunuyor. Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu, Mersin’deki sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla oluşturulan inisiyatifler aracılığı ile referandum çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti. Muşlu, çalışmalarının her geçen gün daha da büyüdüğünü aktardı.

Yürüttükleri çalışmalarda toplumun “hayır” eğiliminde olduğunu gördüklerini belirten Muşlu, “Özellikle milliyetçi tabanın ‘hayır’ eğilimde olduğunu biliyoruz, biz de bu kesimlerle görüşerek ‘hayır’ cephesini büyütmeye çalışıyoruz” dedi.

Çalışmalarının baskı altında sürdüğünü kaydeden Muşlu, bu baskıların “evet” diyen iktidar ve yandaşlarının yaşadığı paniği gösterdiğini ifade etti.

‘Yüz binler hesap soracak’

Kendi üyelerinin de aralarında bulunduğu yüz binlercec kişinin ihraç edildiğini söyleyen Muşlu, bu yüz binlerin AKP ve “tek adam diktasından” referandum günü hesap sormaya hazırlandığını kaydetti. Kendilerinin de ihraç mağduru olduğunu ifade eden Muşlu, “Sadece Mersin’de ihraç edilen binlerce üyemiz var. AKP ve sistemine karşı bu insanlar direnecektir, referandumda bunun hesabı sandıkta sorulacaktır” diye konuştu. “AKP tabanı olan ama FETÖ adı altında mağdur edilen, AKP’ye oy veren ama tek adam diktasını istemeyen insanlar var” diyen Muşlu, bu kesimin referandumda “sürpriz yapacağına” dikkat çekti.

Mersin ve tüm kentlerde emekçi, eğitimci çevrenin geleceği için mutlaka “hayır” demesi gerektiğini vurgulayan Muşlu, kendilerini OHAL koşullarında referanduma götüren, düşüncesini ifade eden herkesi baskı altına alan bir sistemin kalıcılaşmasına hiçbir emekçinin “evet” demeyeceğini belirtti.

Sedat Sur / Mersin – Anf