Tansu Pişkin

İHD İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, açlık grevlerine dair açıklamasında, hapishanelerdeki hak ihlallerine son verilmesini talep etti. Dört hapishaneden toplam 64 mahpus en azı 21 gün olmak üzere açlık grevinde.

Haberin Kürtçesi / İngilizcesi için tıklayın

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, hapishanelerde PKK ve PAJK davalarından mahpusların başlattıkları açlık grevleriyle ilgili bugün şube binasında basın toplantısı düzenledi.

Gebze Cezaevi’nden gönderilen, kadın mahpusların yaşadıkları olumsuzları anlattığı bir mektubun da okunduğu açıklamada, İHD adına konuşan Mine Nazari, süreli dönüşümlü ve süresiz dönüşümsüz olmak üzere açlık grevlerinin iki şekilde devam ettiğini söyledi.
Toplam 64 mahpus

28 Mart itibariyle, açlık grevinin sürdüğü hapishaneler ve belirlenen mahpus sayıları ile açlık grevi yaptıkları günler şöyle:

* Şakran Hapishanesi’nden beşi kadın toplam 33 mahpus, 42. günde.

* Edirne Hapishanesi’nden 16 mahpus 32. günde.

* Van T Tipi Hapishanesi’nden toplam 8 mahpus 21. günde.

* Sincan Kadın Hapishanesi’nden toplam 7 kadın mahpus 34. günde.

Ayrıca birçok hapishanede 15 Mart-15 Nisan arasında mahpuslar beşer günlük dönüşümlü beşer kişilik gruplarla açlık grevlerine girdi.
Açlık grevinde olanların talepleri

Nazari, açlık grevlerinin taleplerini şöyle açıkladı:

“Abdullah Öcalan üzerindeki ağır tecrit koşullarının kaldırılması.”

“Kürt illerinde gerçekleşen yıkım ve yasaklara son verilmesi.”

“Cezaevlerinde mahpuslara yönelik kötü tutumun değiştirilmesi.”
Kamuoyuna duyarlılık çağrısı

Toplantıda Halkların Demokratik Partisi (HDP) adına söz alan İstanbul İl Eş Başkanı Mustafa Avcı kamuoyuna duyarlılık çağrısı yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

“Sadece zindanlarda değil dışarıda da çok kötü koşullarla karşı karşıyayız. İktidarın devlet zorunu kullanarak yarattığı baskı atmosferi, insanların düşüncelerini, tutumunu göstermesini engelliyor.

“Hiçbir şeye güçleri yetmeyen mahpuslar sadece kendilerine güç yettirebilip bu eylemlere başladılar. Mahpuslar sürece etkide bulunmaya çalışıyorlar. Ancak onların bu direnişleri kamuoyunda yeterli duyarlılık olmadıkça etkisiz kalacak.”

Zindanlardan şehit haberleri gelmeden kamuoyu üzerine düşeni yapmalıdır.
“Devlet kendi hukukunu bile uygulamıyor”

İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu’nun cezaevlerindeki koşulları da aktardığı basın metninde ise şu bilgiler verildi:

“Devlet kendi hukukunu bile F Tipi hapishanelerinde uygulamıyor. Keyfi disiplin cezaları ile süngerli hücre, görüş, iletişim, sohbet, telefon, sosyal alana çıkamama gibi bir dizi yasaklarla mahpusların hakları gasp ediliyor. Özellikle OHAL sonrası mahpuslara yaşatılan tek kelimeyle zulümdür.

“Mahpusların haklarının nerdeyse tümü sistematik olarak gasp edilirken, fiziki saldırılar ve psikolojik baskı işkencesi de devam ediyor. Mahpusların düzenli ve yeterli teşhis, tedavi, kontrol imkânlarına ulaşmasının güç olması bir yana doktora erişim imkanları da yok.

“Yaşanan bu hak ihlallerini durdurmak, tecrit ve sürgünleri protesto etmek için mahpuslar açlık grevinde.

“Mahpusun dönüşümlü ya da dönüşümsüz olarak içinde bulunduğu açlık grevleri, taleplerin karşılanması ve hak ihlallerinin son bulmasıyla sona erecek. Yetkililerin bir an önce sorunların çözümü doğrultusunda adım atmalarını istiyoruz.” (TP/AS)
Tansu Pişkin

İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu. Şubat-Mart 2017 dönemi bianet stajyeri.
kaynak:BİA