İSTANBUL – CHP’li vekil Niyazi Nefi Kara’nın ev içinde çalışan kadınların emekli olmasına yönelik verdiği kanun teklifine ilişkin konuşan HDP’li vekillerden Filiz Kerestcioğlu teklifte bulunan, “25 yıllık evlilik şartı”nın kadını erkeğe mahkum etmek anlamına geldiğini belirtirken, Pervin Buldan ise, teklifte 25 yıl evli kalma şartının teklifi olumsuza çevirdiğini kaydetti.

CHP Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara, SGK ile hiçbir bağı olmayan kadınların emekli olabilmesi için geçtiğimiz günlerde TBMM Başkanlığı’na “Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”ni sundu. Teklife göre; SGK ile herhangi bir bağı olmayan kadınların, emeklilik hakkından yararlanabilmesi için evliliğinde en az 25 yılı tamamlamış olması gerekiyor.

‘Niyazi Nefi Kara’nın ifadesini savunmuyoruz’

Teklifi değerlendiren HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, teklifi eksik ve yetersiz bulduğunu belirterek, “Biz ev içinde emek veren kadınların emekliliğini her zaman savunduk. Ev içi emeğin görünür olması ve reel bir karşılığı olması gerektiği sürekli olarak ifade ettik. Fakat bu emeklilik hakkını CHP Milletvekili Niyazi Nefi Kara’nın ifade ettiği şekilde savunmadık” dedi.

‘Kadının emekliliği kocaya ya da babaya bağlı kılınamaz’

Kadının emekliliğinin evlilik şartına bağlanmasının kabul edilemeyeceğini vurgulayan Filiz, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kadının emekliliğinin kocaya ya da babaya bağlı olarak değil, kadınların kendi varlıklarından ötürü olması gerekiyor. Biz evi içi emeğin sadece kadından doğru okunmasına da karşıyız. Yaşlı bakımının, çocuk bakımının bunların tümünün toplumsallaştırılmasından yanayız.”

‘Bütün kadınların emeklilik hakkını savunuyoruz’

Teklifin 25 yıllık evlilik şartı barındırıyor olmasını da eleştiren Filiz, “25 yıllık evlilik şartı kadını şiddete ve kocaya mahkum etmek anlamına geliyor. O nedenle bu çerçevedeki bir kanun teklifinin doğru olmadığını düşünüyorum. Bütün kadınların emeklilik hakkını savunuyoruz. Kadın bağımsız bir bireydir. Emekliliği de bu bağlamda ele alınmalıdır” şeklinde konuştu.

‘Emeklilikte kadınlara pozitif ayrımcılık tanınmalı’

HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan ise; teklife ilişkin şu değerlendirmede bulundu: “Teklifte, 25 yıl evli kalma şartının olması, olumlu olabilecek bir teklifi olumsuza çeviriyor. Fakat buna rağmen kadınların emeklilik hakkının olması gerekiyor. Kadınlara emeklilik anlamında pozitif bir ayrımcılığın tanınması gerekiyor. Evlilik şartının dışında belli yaş ve kriterler doğrultusunda primler ödenerek kadınlara emeklilik hakkı tanınmalı.”
kaynak:gazetesujin