گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
IŞİD düğün katliamında ölenleri az bulmuş

IŞİD düğün katliamında ölenleri az bulmuş

1190

40’ı çocuk 56 kişinin hayatını kaybettiği Antep’teki düğün katliamıyla ilgili iddianame hazırlandı. İddianamede, IŞİD sorumlusunun ölenlerin sayısını az bularak, “Zayiat az olmuş” dediği ortaya çıktı. 

HABER MERKEZİ – Antep’te geçen Ağustos ayında 40’ı çocuk 56 kişinin yaşamını yitirdiği kına gecesi katliamı ve 16 Ekim’de operasyon sırasında 3 polisin hayatını kaybettiği IŞİD’in canlı bomba saldırılarına ilişkin iddianame hazırlandı.

Antep’te geçen yıl 20 Ağustos günü Beybahçe Mahallesi’nde Besna ve Nurettin Akdoğan çiftinin düğünü öncesinde yapılan kına gecesine, IŞİD tarafından canlı bomba saldırısı düzenledi. Patlamada üzerindeki intihar yeleğini infilak ettirince parçalanan IŞİD’li; 40’ı çocuk 56 kişi ölümüne, 44’ü çocuk 87 kişinin de yaralanmasına neden oldu.

Cumhuriyet Savcısı tarafından hazırlanan iddianame tamamlandı. 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından da kabul edilen iddianamede tutuklu sanıklar hakkında ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme’, ‘kasten öldürme’, ‘kasten öldürmeye teşebbüs etmek’, ‘tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirme’ ve ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçlarından cezalandırılması istendi. Tutuklu sanıklardan Mehmet Şahin Erğan ile Mehmet Çalıkuşu; kına gecesinde ölen 56 ve operasyon sırasında yapılan saldırıda hayatını kaybeden 3 polis ile 2 olayda yaralanan 100 kişi ve Anayasal düzeni ortadan kaldırma suçundan 160 kez ağırlaştırılmış müebbet, kına gecesi saldırısında rol aldığı saptanan sanıklar Ahmet Köşgeroğlu, Ali Çalıkuşu, Hasan Uzun, Mehmet Karakurt, Hacı Polat ve Fadile Cebael hakkında 144 kez ağırlaştırılmış müebbet, 3 polisin ölümünün olduğu saldırıda rol alan Suriye uyruklu sanık Abdurrahman Al Najjar hakkında 17 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. Aynı soruşturma kapsamında Ankara’dan patlayıcı temin etmek için Antep’e geldiği saptanarak tutuklanan Enes Karataş ve Yunus Sarı hakkında da örgüt üyeliği suçundan 10 yıla kadar hapis cezası istendi.

SALDIRININ AYRINTILARI ORTAYA ÇIKTI

İddianamede, 40’ı çocuk 56 kişinin yaşamını yitirdiği kına gecesine yönelik canlı bomba saldırısının ayrıntıları da ortaya çıktı. IŞİD’in Antep sorumlusu Mehmet Kadir Cebael’in, Suriye’deki emirlerinden aldığı ‘Kürt düğününe saldırı’ talimatı doğrultusunda tutuklu örgüt üyeleriyle birlikte Beybahçe Mahallesi’ndeki Akdoğan çiftinin kına gecesini hedef aldıkları ortaya çıktı. Saldırı için Suriye’den gönderilen 20-25 yaşlarında adı belirlenemeyen, ancak Türkçe de konuştuğu öğrenilen kişinin 1 ay boyunca Cebael’in evinde kaldığı ve burada hem dini hem de örgütsel yönden motive edildiği belirlendi.

KOLUNU SAKAT GİBİ SARDI 

Saldırı günü de saldırganın üzerine giydiği intihar yeleğini koli bandı ile vücuduna iyice sardıktan sonra, sakat gibi gözükmesi için kolunu sardıktan sonra tutuklu sanıklardan Ali Çalıkuşu ile birlikte ile kına gecesinin olduğu mahalleye gönderdiği ortaya çıktı. Canlı bombayı kına gecesinin olduğu mahallede ise tutuklu sanıklardan Hacı Polat ile Hasan Uzun’un karşılayarak, saldırı alanına götürdükleri belirlendi.

‘DEMİRLER BÜYÜK KESİLMİŞ, ZAİYAT AZ OLMUŞ’

İddianamede, kına gecesine yönelik saldırının ardından tutuklu sanıklardan Mehmet Şahin Erğan’ın yanına gittiği IŞİD’in Antep sorumlusu Mehmet Kadir Cebael’e bilgi verdiği kaydedildi. Erğan’ın saldırıda ölenlerin sayısını söyledikten sonra Cebael’in, ‘Eylem ile büyük sevap kazandın. Ama demiri kesen Ahmet büyük kesmiş, zayiat az olmuş’ dediği belirtildi. Cebael’in 56 kişinin ölümünü az bularak bombanın içerisine etkisini artırması için konulan demir parçalarını büyük kesmekle suçladığı tutuklu sanık Ahmet Köşgeroğlu’na yönelik eleştirisine Erğan’ın da ‘Ahmet çok tembel’ diye karşılık verdiği kaydedildi.

‘PATLAMADAN ÖNCE KOLLARINI KALDIR ETKİLİ OLSUN’

İddianamede H.N.Ç. adlı çocuk, Mehmet Şahin Erğan ile Cebael’in evine gittiklerini ve bu iki kişi arasında kına gecesi saldırısıyla ilgili bir konuşma geçtiğini söyledi. H.N.C., Cabael’in canlı bombaya “Bombayı patlatmadan evvel kollarını kaldır ki etkili olsun” dediğini anlattı. H.N.Ç. konuşma sırasında Erğan’ın kına gecesi saldırısı ile ilgili Cebael’e, “Bir şehit 57 ölü var” dediğini, Cebael’in de, “Doğrudur, çok ecir kazandın. Allah senden razı olsun” dediğini vurguladı.

 BOMBANIN İÇİNE DEMİR PARÇALARI KONULDU 

Erğan, ifadesinde ölen kişinin, Cebael’e bağlı olarak çalıştığını ve kına gecesine yönelik saldırıyı yapan kişinin de Suriye’den gelişinin ardından kendisinin karşıladığını söyledi. Erğan, patlayıcı bulunan ve Cebael’in talimatıyla kiraladığı depoya tutuklu sanıklar Mehmet Çalıkuşu, Ahmet Köşgeroğlu, Hacı Polat ve Mehmet Karakurt ile birlikte zaman zaman malzeme taşıdıklarını itiraf etti. Kına gecesinde kendisini patlatan canlı bombanın giydiği intihar yeleğindeki bombanın içerisine etkisini artırması için konulan demir parçalarını tutuklu sanık Ahmet Köşgeroğlu’nun keserek hazırladığını anlatan Erğan, “Saldırıdan sonra Mehmet Kadir Cebael’e eylemde çocukların öldüğü için neden böyle bir eylem yapıldığını sordum. Cebael de bana; ‘Irak ve Suriye’de kardeşlerimiz ve çocuklarını öldürüyorlar. Buradakiler mürteddir’ karşılığını verdi” ifadesini kullandı.

CEMEVİNE SİLAHLI VE CANLI BOMBALI SALDIRI YAPILACAKMIŞ

Soruşturma kapsamında tutuklanan Suriye uyruklu Abdurrahman Elnajjar ifadesinde örgüt üyeleriyle Telegram isimli program üzerinden görüştüğünü söyledi. 3 polisin ölümünün olduğu saldırıyı gerçekleştiren Suriyeli’nin mezarlıkta gömülü olan patlayıcıları Rakka’dan gelen talimat ile ulaştıran Elnajjar, eylem için keşif çalışması yaptığını itiraf etti. Suriye kişi, bir ay boyunca HDP binaları, oteller ve Alevi Kültür Derneği’nde keşif yaptığını belirterek, “Aşure günü dolayısıyla yapılan program öncesinde keşif için Alevi Kültür Derneği’nin bulunduğu cemevine gittim. Burada emniyet güçlerinin aldığı tedbirleri görünce Rakka’da bulunan Abdurrahman isimli kişiye, güvenliğin had safhada olduğunu ve eylemin yüzde 80 başarısız olacağını söyledim. Bunun üzerine Abdurrahman, ‘O zaman ben sana bir kardeş daha göndereyim’ dedi. Gönderilecek kişi kalaşnikof tüfekle polisleri tarayacak o sırada karışıklıktan yararlanacak olan Muhammet Şerif canlı bomba eylemini yapmak için binaya girecek ve ben de gözcülük yapacaktım. 15 Ekim günü Abdurrahman isimli kişinin talimatı doğrultusunda Suriye’den gelen Celal ve Muhammet Şerif isimli kişiyle buluşarak bir gün sonra cemevine eylem için planlama yaptık. 16 Ekim günü polis operasyon yapınca Muhammet Şerif kendini patlattı ve cemevi saldırısı gerçekleşmedi” dedi.

İddianamede ayrıca, soruşturma kapsamında tutuklanan ve 10 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan sanıklar Enes Karataş ile Yunus Sarı’nın ise tutuklu sanıklardan Mehmet Çalıkuşu’ndan eylem amacıyla patlayıcı temini için Ankara’dan Antep’e geldikleri bilgisine de yer verildi.

FIRAT KALKANI BAŞLADI

Antep’te 40’ı çocuk 56 kişinin öldüğü kına gecesine yönelik canlı bomba saldırısından 4 gün sonra Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Fırat Kalkanı Harekatı başlatılmıştı.
kaynak:.artigercek