DİYARBAKIR – DTK’ye ziyarette bulunan ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, halkın “Hayır”ının devletin “Evet”ine karşı olduğunu belirterek, “Bir devletin ‘Evet’i var birde halkın ‘Hayır’ı var. Getirilmek istenen paket faşizmin Anayasal statüye kavuşmasıdır” dedi.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi Genel Başkanı (ÖDP) Alper Taş ve beraberindeki heyet, Demokratik Toplum Kongresi’ni (DTK) ziyaret etti.
DTK Eşbaşkanı Leyla Güven ile bir araya gelmesi planlanan heyet, Güven’in gözaltına bulunmasından dolayı Başkanlık Divanı üyeleri ile bir araya geldi. 2017 Newrozu, DTK ve bileşenlerine dönük baskıların konuşulduğu görüşmede, referanduma ilişkin tartışma yürütüldü.

Görüşmede konuşan DTK Başkanlık Divanı üyesi Gülistan Akel, referandumun Türkiye halkları açısından önemli bir eşik olduğunu belirterek, “AKP’nin politikaları Kürt sorununun çözümsüzlüğünden dolayı karşımıza çıkıyor. Erdoğan gidebilir, mevcut rejim devam edebilir. Ancak Türkiye halklarının 2 yıl sonra aynı süreci yaşamayacağı anlamına gelmez. Kürt sorunu devam ettiği sürece Türkiye diktatöryal rejime açıktır” dedi.

‘TÜRKİYE’DE HAYIR HAVASI ESİYOR’

ÖDP Genel Başkanı Alper Taş ise, referandumdan “Evet” çıkması durumunda Türkiye’de birlikte yaşam kapılarının aralanamayacağını ifade ederek, “Türkiye metropollerinde ‘Hayır’ havası esiyor. ‘Evet’ cephesinde yer alan devlet baya para harcıyor. Buna rağmen istedikleri havayı yakalamış değiller. Bu saatten sonra sandığa sahip çıkarsak, kazanacağız. Eşit olmayan sürece rağmen kazanacağız” diye konuştu.

‘YENİ ANAYASA TÜRK TİPİ FAŞİZM OLUR’

“Hayır” cephesinin karşısında devlet olduğunu dile getiren Taş, şunları aktardı: “Biz partiler ile karşı karşıya değiliz. ‘Evet’i devlet sahipleniyor. Kürdüyle, Türküyle, Alevisi ile halkın ‘Hayır’ı, devletin ‘Evet’ine karşı. Bir devletin ‘Evet’i var, birde halkın ‘Hayır’ı var. Referandum iki güç arasında gerçekleşecek. Getirilmek istenen paketin özü, yerli ve milli değil. Ancak Türk tipi faşizm olur. Faşizmin Anayasal statüye kavuşmasıdır” değerlendirmesinde bulundu.

Ziyaretin ardından ÖDP heyeti, DTK’den ayrıldı.

kaynak:dihaber3.