İSTANBUL – Gezi direnişi sırasında polisin attığı gaz fişeğiyle ölen Berkin Elvan cinayetine ilişkin açılan davanın ilk duruşması başladı. Duruşma öncesi adil bir yargılama talep eden baba Sami Elvan, “Neden bugün katil burada bizim karşımızda hesap vermesin” dedi.Gezi Parkı Direnişi sırasında 16 Haziran 2013 tarihinde Okmeydanı’nda bulunan evinden ekmek almaya giderken polislerin attığı gaz fişeği ile yaralanıp hastaneye kaldırılmasının ardından 11 Mart 2014 tarihinde yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın ölümüne ilişkin açılan davanın ilk duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul 17’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.

Duruşma öncesi, Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla adliye önünde basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya, Elvan’ın anne ve babası Gülsüm ve Sami Elvan, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkan Vekili Filiz Kerestecioğlu, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü Onur Hamzaoğlu, HDP Milletvekili Hüda Kaya, Özgürlük ve Demokrasi Partisi (ÖDP) Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş, Avrupa Konseyi Sol Grup Başkanı Andrei Hunko, Kaldıraç Dergisi, Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz ve çok sayıda sol sosyalist kurum destek verdi.

Açıklamada, “Gülüşün gibi onurlu güzel yarınlar kuracağız” yazılı olduğu pankartta ise Berkin Elvan’ın fotoğrafı yer aldı. Berkin Elvan fotoğraflarının bulunduğu pankartı taşıyanlar, sık sık, “Berkin Elvan ölümsüzdür”, “Berkin’in hesabı sorulacak” sloganları attı.

Açıklamada, Taksim Dayanışması adına mimar Mücella Yapıcı ve Berkin’in babası Sami Elvan birer konuşma yaptı.

‘ADİL YARGILAMA TALEP EDİYORUZ’

Çocuğunun yokluğuna dikkat çekerek konuşmasına başlayan baba Sami Elvan, davanın “Çocuklarımıza bir şey olmasın diye, emsal teşkil etsin istiyoruz” dedi.
Adalet arayışlarının emsal teşkil etmesi için mücadele ettiklerini dile getiren Elvan, suçluların gelip burada hesap vermesini istediklerini söyledi. Alttan üstte tüm sorumluların Berkin’in ölümünden sorumlu olduğunu ifade eden Elvan, şöyle devam etti: “Neden bugün katil burada bizim karşımızda hesap vermesin. Bütün Türkiye çocuklarına bir şey olmaması için adilane bir yargılama talep ediyoruz.”

‘SÖZ VERİYORUZ MÜCADELEMİZ SÜRECEK’

Sami Elvan’ın ardından Taksim Dayanışması adına bir konuşma yapan Mücella Yapıcı, barışçıl ve insani talepler ile yola çıktıklarını vurguladı. Gezi’de demokratik talepleri için dünyaya örnek teşkil eden bir direniş sergilendiğini hatırlatan Yapıcı, “Herkesin önünde söz veriyoruz. Tüm parklar özgür olana kadar, tüm çocukların katilleri adil bir şekilde yargılanana kadar mücadelemiz sürecek” dedi.

Konuşmaların ardından, duruşmayı takip etmek üzere adliye binasına geçildi.
Berkin Elvan soruşturması, ölümünden bir gün sonra 12 Mart 2014’te 4 polisin ifadesinin alınmasıyla başladı. Ancak o günden bugüne kadar gerek kamera kayıtları, gerekse kimlik tespiti çalışmaları, türlü gerekçelerle uzatıldı. Elvan cinayetine ilişkin hazırlanan iddianamede ise polis memuru F.D. “Olası kastla adam öldürmek” suçundan yargılanacak.
kaynak:rojhaber