ABD’nin bu sabah saatlerinde Suriye’deki Şayrat Hava Üssünü füzelerle vurması, bu ülkenin Rusya ile ilişkilerinde gerilime neden oldu. Rusya BMGK’yı toplantıya çağırırken, Putin’in olayı “Yapay sebeplerle düzenlenmiş saldırı” şeklinde tanımladığı bildirildi.

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD’nin Suriye’de rejime ait üsse hava saldırısı düzenlemesiyle ilgili, Putin’in “Egemen bir devletin uluslararası haklarının ihlalidir. Yapay sebeplerle düzenlenmiş saldırıdır. ABD ile olan ilişkilerimize zarar verdi” yorumunu yaptığını aktardı.

Rusya BMGK’yı acil toplantıya çağırdı

Rusya Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komitesi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni (BMGK) konuya ilişkin acil toplantı yapmaya çağırdı. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova ise “Bakanlık, yakın zamanda konuya ilişkin açıklama yapacak” dedi.

Duma: Akıl almaz bir şey

Rusya Devlet Duması Savunma Komitesi Bakan Yardımcısı Yuriy Şvytkin, Washington’un Suriye üssüne yaptığı füze saldırısının ABD’nin çifte standartlarının yansıması olduğunu öne sürdü.

Şvytkin, ‘ABD’nin Suriye’de IŞİD’i kendi jeopolitik çıkarlarına göre kullandığını görüyoruz. Bugün terörle, IŞİD ile mücadele eden güçlere, yani Humus’taki askeri üsse saldırılması akıl almaz bir şey. ABD’nin kime karşı savaştığını soruyoruz? IŞİD’e mi yoksa IŞİD ile mücadele eden güçlere mi?” diye konuştu.

Rusya Federasyon Konseyi Savunma Komitesi Başkanı Viktor Ozerov ise, ABD’nin Suriye bombardımanını, “BM üyelerine karşı yapılan agresif bir eylem” diye nitelendirdi.

Rus haber ajansı Ria Novosti’de yer alan habere göre, Federasyon Konseyi Savunma Komitesi Başkanı Viktor Ozerov, ABD’nin Suriye’ye karşı giriştiği saldırıyı “Bu eylem BM üyelerine karşı yapılan agresif bir eylem” diye nitelendirerek, Rusya’nın BM Güvenlik Konseyi’nin toplanmasını talep edeceğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi olmayan üyesi Bolivya da daha önce yaptığı açıklamada, ABD’nin Suriye’nin Şayrat Hava Üssü’ne düzenlediği roket saldırısını görüşmek üzere Güvenlik Konseyi’nin acilen toplanmasını istedi.

‘Irak’a, Libya’ya bakın’

Öte yandan Rusya’nın BM Daimi Temsilci Yardımcısı Vladimir Safronkov, ABD’nin Suriye’ye askeri müdahalesinin “olumsuz sonuçları” olacağını söyledi.

Safronkov, BM Güvenlik Konseyi’nde İdlib kentinde düzenlen kimyasal saldırının görüşüldüğü kapalı oturumun ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Vladimir Safronkov, askeri müdahalenin “olumsuz sonuçlarından bu şüpheli ve trajik girişimi başlatanların sorumlu olacağı” uyarısında bulundu. Olumsuz sonuçların ne olacağının sorulması üzerine Safronkov, “Irak’a, Libya’ya bakın” cevabını verdi.