KESK’in oturma eylemine saldıran polis aralarında yöneticilerin de bulunduğu 19 kişiyi gözaltına aldı. KESK Yürütme Kurulu, gözaltına alınan üye ve yöneticilerinin derhal serbest bırakılmasını istedi

KESK’in ihraçlara, açığa almalara karşı Cumartesi günleri süregelen oturma eylemlerine Ankara ve İstanbul’da​ polis saldırdı. Aralarında KESK Mali Sekreteri Ramazan Gürbüz, KESK Hukuk, TİS ve Uluslararası İlişkiler Sekreteri Fatma Çetintaş’ın da olduğu 19 kişi gözaltına alındı.

ankara-ve-istanbul-da-hayir-bildirisi-dagitan-19-kesk-li-gozaltina-alindi-270428-1.

KESK üyelerinin oturma eylemine saldıran polis biber gazı sıktı. KESK üyelerinin “Hayır” bildiri alındı. Polis saldırısına ilişkin KESK Yürütme Kurulu tarafından yapılan basın açıklamasında, “12 Eylül anayasasının referanduma sunulduğu dönemleri aratmayan cinsten tek yanlı propagandanın serbest olduğu, karşı düşüncenin her türlü devlet baskısıyla engellenmeye çalışıldığı böylesi bir referandum ortamında AKP şimdiden yenilmiştir” denildi.

ankara-ve-istanbul-da-hayir-bildirisi-dagitan-19-kesk-li-gozaltina-alindi-270429-1.

OHAL gerekçesi baskıların, hukuksuzlukların, keyfiyetin kılıfı haline getirilmiştir” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Toplantı, gösteri, düşünce ve ifade hakkımız, sendikal haklarımız açıkça ihlal edilmektedir. AKP temel hak ve özgürlüklere karşı her gün yeni bir suç işlemektedir.

Ankara’da gözaltına alınan; Ramazan Gürbüz (KESK Mali Sekreteri), Fatma Çetintaş (Hukuk, TİS ve Uluslararası İlişkiler Sekreteri), İbrahim Kara (SES Eş Genel Başkanı), Fikret Çalağan (SES MYK üyesi), Hüsnü Yıldırım (Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü), Ömer Kök, Volkan …., ile İstanbul’dan gözaltına alınan Özlem Tolu (Eğitim Sen 7 Nolu Şube Başkanı), Ayfer Koçak (Eğitim Sen 3 Nolu Şube Başkanı), Eren Ertin (Eğitim Sen 3 Nolu Şube Yöneticisi), Nuray Şimşek, İlhan Koyu, Yalçın Düzgün, Sinan Eşiyok, Dursun Doğan, Selvi Polat, Onur Pekşen, Yaşar Demircan, Selma Ateş derhal serbest bırakılmalıdırlar. Saldırılarınızla bizleri yıldıramayacaksınız. Gözaltıları kınıyor, siyasi iktidarı bir kez daha hukuksuzluklara, baskılara, saldırılara son vermeye çağırıyoruz.”​ankara-ve-istanbul-da-hayir-bildirisi-dagitan-19-kesk-li-gozaltina-alindi-270430-1.BİRGÜN/ANKARA