Ankara’daki mitingde HDP’nin “Bejin Na” şarkısını yasaklatan İçişleri Bakanı Soylu’ya seslenen Sırrı Süreyya Önder “Bugüne kadar anadilde türküleri yasaklayanlar nereye gittiyse senin de gideceğin yer oradır” dedi.

Halkların Demokratik Partisi’nin Ankara’da Kolej Meydanı’nda düzenlediği mitingde Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder konuştu.

Halkın İzmir ve Mehter marşı arasına sıkıştırmak istendiğini dile getiren Önder, “Herkes bilsin ki biz çok katmanlı, kültürlü ve renkliyiz. Biz iki aralığa sıkışmayız, işte bu yüzden hayır diyoruz” dedi.

Sırrı Süreyya Önder, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın kartpostallarını göstererek, “Bu kartpostalları alanlara yasak ettiler ve suç saydılar. Eğer bu suçsa işte gösteriyorum” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun HDP’nin “Bejin Na” adlı referandum şarkısını ülke genelinde kendisinin yasaklattığını söylediğini aktaran Önder, “Bugüne kadar anadilde türküleri yasaklayanlar nereye gittiyse senin de gideceğin yer oradır” dedi.

Evrensel’de yer alan habere göre, Önder sözlerini şöyle sürdürdü:

“Savaş mı barış mı?”

“Türkiye’ye bugüne kadar gelen iktidarların hepsi savaş politikası izledi.

“Bu referandumda savaş mı, barış mı istiyoruz onu oylayacağız.

“Bir ülkede bu kadar terörist olamaz”

“Bir ülkede bu kadar terörist olamaz. 100’ün üzerinde belediyeye kayyım atarsan, bunlar terörist olamaz ortada başka bir şey vardır.

“Bir ülkede bu kadar çok terörist olamaz.

“Tutuklu siyasilerle ilgili Anayasa Mahkemesi adım atmıyor”

“Twitter kararını bir haftada veren Anayasa Mahkemesi bahanelerle tutuklanan vekillerimizle ilgili karar vermiyor.

“Vekilleri dağlar, taşlar duymasına rağmen Anayasa Mahkemesinden tık yok.

“Cezaevlerinde ölüm olmadan sorun çözülmeli”

“Cezaevlerinde ceza içerisinde ceza çektiriliyor. O insanlar onurlarını ayaklar altına aldırmıyorlar.

“Bizim derdimiz can kaybı yaşanmadan sorunun bir an önce çözülmesi ve Türkiye’nin demokratik olmayan siciline yeni bir şeyin daha eklenmemesi.” (EKN)