16 Nisan referandumu için geri sayım başladı. AKP’nin kadın düşmanlığına karşı referandumda ‘Hayır’ tercihinde bulunacaklarını açıklayan kadınlar, gece gündüz, ev ev, sokak sokak çalıştı. Sosyal medyayı aktif kullandı

“Tek adam” rejimi ile kadını tamamen yok sayan anayasa değişiklik paketinin gündeme geldiği andan itibaren kadınlar, itirazlarını dile getirdi. Ev ev, sokak sokak, köy köy gezen kadınlar, her kentte kurdukları stantlarda neden “Hayır” denilmesi gerektiğini anlatmaya devam ediyor. Kadın örgütleri “Hayır” için seferber olurken, başlattıkları kampanyalarla binlerce kadına ulaşıyor. Bu kampanyalar hem sokakta hem de sosyal medyada açılan hashtaglarla yürütülüyor.Referandum gündeme geldikten sonra “Hayır Diyen Kadınlar” kendini örgütledi. Kısa sürede binlerce kadın örgütlenerek her evde kadınlara ulaşmaya başladı. 28 Ocak günü kadınlar, deklerasyonlarını açıklayarak, “Gün bir araya gelme günü” diyerek tüm kadınlara çağrı yaptı.

Kadınlar, 13 Nisan’da birlikte tek adam rejimine karşı sesini yükseltecek. ‘Kadınlar birlikte hayır diyor’ sloganı ile Kadıköy Süreyya Sineması önünde bir araya gelecek olan kadınlar, “Kadınların ‘Hayır’ını evde okulda işte sokakta her yerde yükseltiyoruz!” diyecek.

Hayır kadınların elinde

Sosyal medyada da birçok kampanya örgütleniyor. “#Hayırkadınlarınelinde” hashtagi ile kadınlar, “Hayır”ını eline yazıp paylaşıyor. Eğitim, sağlık, sosyal, kültürel haklarını talep eden kadınlar için en önemlisi de erk zihniyetinden arındırılmış bir anayasa, kadın cinayetlerini son bulması, kadına yönelik şiddetin son bulması, kadın katillerinin yargılanması.

Kadın Adayları Destekleme Derneği’nin (Ka.Der) afişleri de çeşitli alanlara asıldı. Ka.Der üyesi kadınlar çeşitli alan ve merkezlere astıkları afişleri ayrıca kamyonet kasalarında taşıyarak yurttaşları 16 Nisan referandumunda “Hayır” oyu kullanmaya çağırdı. Çeşitli kadın portrelerinin yer aldığı afişlerde kullanılan sloganlar ise şöyle: “Meclisin yetkilerinin tırpanlanmasına evet mi hayır mı? Meclisin iktidarı denetleme yetkisinin kaldırılmasına evet mi hayır mı? Seçimle gelmeyen bir başkan yardımcısına ülke yönetiminin emanet edilebilmesine evet mi hayır mı? Kadınların siyasetten daha da soyutlanmasına evet mi hayır mı? İktidarın babadan oğula geçebileceği bir sisteme evet mi hayır mı?”

Ankara Kadın Platformu’ndan kampanya

Ankara Kadın Platformu da “Hayır Kadınlar Var” kampanyasının startını 1 Mart’ta verdi. Kadınlar, “Güvencesiz çalıştırılmaya, KHK ile işten atılmaya dur demek için, ‘hayır kadınlar var’ diyeceğiz. Savaşa, ayrımcılığa, erkek egemenliğe, homofobiye karşı hayır diyeceğiz. Ankara’nın dört bir yanından, her renkten kadınlar olarak ortak sözümüzle, ortak çalışmamızı ilmik ilmik örecek ve ilk olarak da en geniş katılımla 8 Mart’ta alanlarda olacağız. Biz kadınlar 17 Nisan sabahı baharı mücadelemiz ile getireceğiz” diyerek kampanyalarını başlattı.
Ankara Nar Dayanışması’nın “ha ha ha hayır” şarkısının ardın dan, İstanbul Nar Kadın Dayanışması’ndan da renkli bir ‘HAYIR’ çalışması geldi.

Image result for kadinlar hayir dediKadın özgürlüğü Hayır’da

Kadınlar tarafından anayasa referandumu için 18 video da hazırlandı. “NA NA NA” referandum şarkısını yayınlayan TJA, “Kadın Özgürlüğü HAYIR’la Başlar!, Azadiya Jinan Bi Na’yê pê dike!” şiarıyla 18 video yayınladı. Referandum gününe kadar sosyal medyada yayınlanacak olan videolarda; “Saltanata, sömürüye, talana, gaspa HAYIR diyoruz!”, “Tecavüze, işkenceye kadın cinayetlerine sömürüye HAYIR!”, “Tek adam iradesine HAYIR diyoruz!”, “Savaş ve ölümlere HAYIR diyoruz!”, “HAYIR!”, “Ataerkil sisteme HAYIR!”, “Tek millete HAYIR!”, “Demokratik özerklik HAYIR’la gelecek!”, “İşgale, talana, yıkıma HAYIR!”, “Tecavüze, işkenceye, tacize HAYIR!”, “Kadın özgürlüğü HAYIR ve HAYIR’larıyla gerçekleştirir!”, “Yek Milletere NA, yek netewere NA!”, “Özgür, demokratik, adaletli, eşit bir yaşam için HAYIR!” sloganları ön plana çıkıyor.

Klip ve broşür hazırlandı

Kampanyalar kapsamında “NA, NA, NA” şarkısının klibi yayınlanırken, broşür hazırlandı. Broşürün ana sayfasında, “Kadın özgürlükçü, demokratik ve eşitlikçi temelleri esas alan, toplumun tüm kesimlerinin ortak uzlaşısı ile yapılan, toplumsal barışı inşa eden demokratik ulusun anayasa sözleşmesini istiyoruz. Bu neden ile tekçi, milliyetçi, cinsiyetçi anayasa diktatörlüğüne hayır diyoruz! Ya evet oyu ile diktatör seçeceğiz ya da hayır oyu ile diktatörlüğü yeneceğiz” sözleri ifade ediliyor.

TJA’dan ‘Diktatörlüğe Hayır’

Anayasa paketine karşı en büyük kampanyayı yürütenlerden biri de Kürt kadınlarının çatı örgütü TJA. En güçlü “Hayır” seslerinden biri son iki yılda sokağa çıkma yasaklarıyla kentlerin abluka altına alındığı coğrafyadan çıkıyor. TJA 26 Ocak’ta “Diktatörlüğe Hayır” deklerasyonu yayınladı. 8 Mart ve Newroz coşkusundan sonra da çalışmaları büyüttü. 25 Mart’ta yapılan açıklamada, “Şimdi 8 Mart direniş gücümüz ve Newroz mücadele duruşumuz ile referandumda HAYIR çalışmalarına bütün gücümüzle yüklenme zamanıdır” çağrısı yapıldı.

ŞÛJINa

kaynak:demokrasi7