Eğitim Sen Çorum’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın miting günü okulların tatil edildiğini bildirdi. CHP Milletvekili İrgil de Milli Eğitim Bakanı Yımaz’dan okulların “Evet” mitingleri için tatil edildiği ve öğrencilerin mitinglere götürüldüğü iddialarıyla ilgili önerge verdi.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen)Çorum’da ilçe milli eğitim müdürlüklerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 16 Nisan’da yapılacak referandum için 10 Nisan Pazartesi günü öğrenci ve öğretmenleri mitinge taşımak için çeşitli toplantılar koyarak okulları tatil ettiğini bildirdi.

İddialar TBMM’ye taşındı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, “Evet” mitingleri nedeniyle bazı şehirlerde okulların tatil edildiği, ders saatlerinde öğrencilerin propaganda toplantılarına götürüldüğü iddialarını Meclis’e taşıdı.

TBMM Eğitim Komisyonu Üyesi İrgil’in Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, öğrencilerin iradeleri dışında toplantılara götürülmesi karşısında cezai işlem yapılıp yapılmadığı da soruldu.

Sorular

Önergede ayrıca şu sorular yer aldı.

*Cumhurbaşkanı’nın 28 Mart 2017 Salı günü, Samsun’daki ‘Evet’ mitingi için, 244 bin öğrenci ve 18 bin 299 öğretmenin okula gitmesinin engellendiğine dair basına yansıyan haberler doğru mudur? Eğitimciler ve öğrenciler mitinge mi götürülmüştür?

*Hatay’ın Antakya ilçesinde 7 Nisan 2017 Cuma günü Cumhurbaşkanı’nın toplu açılış töreni adı altında yaptığı ‘Evet’ mitingi için okulların tatil edildiğine dair basına yansıyan haberler doğru mudur? Eğitimciler ve öğrenciler mitinge mi götürülmüştür?

*AKP Milletvekili Mustafa Açıkgöz’ün 21 Mart 2017 Salı günü Nevşehir’deki ‘Evet’ propagandası toplantısı için okulların tatil edildiği; öğrencilerin, okul müdürlerinin ve ilçe milli eğitim müdürlerinin söz konusu toplantıya götürüldüğüne dair basına yansıyan haberler doğru mudur? Eğitimciler ve öğrenciler bu toplantıya neden götürülmüştür?

*Adana’da 7 Nisan 2017 Cuma günü Cumhurbaşkanı’nın mitingi için ilçelerde velilere öğrenci izin belgesi dağıtıldığı, ‘öğrencilere Adana’yı gezdireceğiz’ denilerek sözde gezi programlarının yapıldığına dair basına yansıyan haberler doğru mudur? Eğitimciler ve öğrenciler mitinge mi götürülmüştür?

*Adana’da Büyük Selçuklu Anadolu Lisesi Müdürü Abdullah Adana’nın, okul öğrencilerine Cumhurbaşkanının katılacağı etkinlikleri ve kursların iptal olduğunu duyurduğuna dair basına yansıyan haberler doğru mudur? Bu eğitimci hakkında herhangi bir işlem başlatılmış mıdır?

*Kocaeli’nin Gebze İlçesi’nde, 500 lise öğrencisinin “Sınav stre­si için eğitim verilecek” denilerek götürüldükleri ‘Gençlik ve gelecek’ adlı konfe­ransta referandum anlatıldığı ve ‘Evet’ propagandası yapıldığına dair basına yansıyan haberler doğru mudur?

*Ders saatinde derste olması gereken öğrencilerin bu tür toplantılara kendi iradeleri dışında zorla götürülmeleri hakkında herhangi bir cezai işlem yapılacak mıdır?

*Milli Eğitim Bakanlığı’nın görev ve sorumlulukları arasında referandum propagandası için eğitimcilerin ve öğrencilerin kullanılması yer almakta mıdır? (YY)
BİA