HPG Basın İrtibat Merkezi, dün Amed’de Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet ve TEM Şube binasına yönelik gerçekleştirilen kapsamlı eyleme ilişkin yazılı açıklamada bulundu.

HPG açıklamasında, eylemin profesyonel bir biçimde yapılan hazırlıklar sonucu yapıldığını duyurdu.

AKP-MHP’nin Kürtlere yönelik katliamcı politikalarına dikkat çekilen açıklamada, eylemin ‘Amed Şehitleri anısına’ yapıldığını belirtti. HPG, eylem yapan gerillaların kendi üs alanına ulaştığını açıkladı.

HPG-BİM açıklaması şöyle:

Faşist sistemine yasal kılıf uydurmak için referandumu önüne koyarak sistemini pekiştirmeyi hedefleyen AKP-MHP Koalisyonu, kış boyunca halklarımıza karşı uyguladığı baskı, tutuklama, işten atma, vb. yöntemlerle toplumu sindirme faaliyetinin yanı sıra cezaevlerinde ise tecrit, baskı ve işkence uygulamalarını hiç bir dönemde olmadığı kadar arttırmıştır. “Nisan ayında kimse PKK’nin adını ağzına almayacak” diyen bu faşist ittifak, Kürdistan’da kapsamlı siyasal soykırım uygulamaları ile binlerce Kürt siyasetçisini zindana atma, gerilla güçlerimize karşı da çok kapsamlı kış operasyonlarıyla kesin sonuç almayı önüne koymuştur.

Buna karşı halkımızın kararlı direnişçi tutumu ve gerilla güçlerimizin yıllara dayalı tecrübesi ile AKP-MHP Koalisyonu başarısızlığa uğratılmıştır. AKP-MHP rejiminin faşist uygulamalarının hiçbir sonuç vermediğini halkımız Newroz’da ortaya koyarken, gerilla güçlerimiz de yaptıkları eylemler dizisiyle bunu herkese göstermiştir.

EYLEM PROFESYONEL HAZIRLIK SONUCU YAPILDI

Gerilla güçlerimiz tarafından en son 11 Nisan günü (dün), Amed/Bağlar’da bulunan Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet ve TEM Şube Binası’na dönük olarak kapsamlı bir eylem gerçekleştirilmiştir. Profesyonel bir biçimde yapılan hazırlık temelinde yeraltından, sürekli bir biçimde 150-200 çevik kuvvet polisinin ve sorumlu kademelerin bulunduğu binanın altına 2540 kg patlayıcı yerleştirilerek, mesai saati olan saat 10.45’te patlatılmıştır. Başarılı bir biçimde görevini yapan eylem timimiz kendi üs alanına sağlam bir biçimde ulaşmıştır.

AMED ŞEHİTLERİ ANISINA

Bu eylem, Mart ayı boyunca Amed eyaletinde gerçekleşen operasyonlarda kahramanca direnerek şahadete ulaşan yoldaşlarımızın anısına ve AKP-MHP Koalisyonu’nun cezaevlerinde uyguladığı tecrit, izolasyon, baskı ve işkence yöntemlerine karşı uyarı amaçlı yapılmıştır.

Eylemdeki profesyonellik ve yüksek başarı oranı, AKP’nin 2 yıldan beri hareketimize darbe vurduğu yönündeki bütün psikolojik yalanlarına bir cevap olmuştur. Bunun için eylem yapılır yapılmaz AKP hükümeti telaşa girmiş, önce “panzer tamir edilirken patladı” diyerek üstünü örtmek ve gizlemek istemiştir. Olayla ilgili direk içişleri bakanı açıklama yapmış, ardından Erdoğan valiyi arayarak olayın basına yansıtılmamasını istemiştir. Hareketimiz karşısındaki başarısızlıklarını ortaya koyan bu eylemin kapsamlı bir biçimde basına yansıtılması halinde referandum sürecindeki, “her şeyi başardık, yaptık” yönlü propagandalarının boşa çıkacağı endişesiyle, bu eylemi gizlemek istemişlerdir. Ancak görüntülerin sosyal medyada yayınlanması üzerine bu sabah yeni bir senaryo dizerek, eylemin yapıldığını itiraf etmek zorunda kalmışlar fakat bu kez de ağır kayıplarını gizlemişlerdir. Ambulansların saatlerce eylem yerine gidip geldiği bu eylemde işkenceci polislerin ağır kayıplar verdiği açık ortadadır. Ancak belirttiğimiz nedenlerden dolayı, AKP hükümeti tüm gücünü kullanarak eylemin büyük etkisini azaltma, böylece toplum üzerinde yaratacağı sonuçları önlemeye çalışmaktadır.

Eylemin kesin sonuçları hakkında daha detaylı bilgiler ulaşınca kamuoyuyla paylaşacağımızı bildiriyor, halkımıza karşı yapılan hiçbir zulmün karşılıksız kalmayacağını, hepsinin tek tek hesabının sorulacağını vurgulamak istiyoruz. Yüksek bir performansla bahara giriş yapan güçlerimizin 2017 yılı hamlesini kapsamlı bir biçimde geliştirerek faşizme karşı devrimci mücadeleyi başarıya taşımak üzere, üstüne düşen rolü her dönemdekinden daha fazla oynayacağını belirtiyoruz.

KAYNAK:AMED – ANF