Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 16 Nisan’da yapılacak referandum öncesi yolladığı mesajda, “Referandum akşamı, tek adamda değil tek yürekte buluşuruz inşallah” dedi.

Mesajında mutlaka sandığa gidilmesi gerektiğini vurgulayan Demirtaş, seçmenleri oylarına sahip çıkmaya da çağırdı: “Belki de toplumun ve ülkenin kaderini belirleyecek olan sizin oyunuzdur. Snuç ne çıkarsa çıksın demokrasi, özgürlük ve eşitlikten yana olanlar mevzilerini güçlendirmiş olacaktır. Elbette ‘Hayır’ çıkması iç barış, istikrar ve kardeşliğin güçlenmesine en fazla katkı sunacak seçenektir. ‘Evet’ diyen de ‘Hayır’ diyen de onurlu, değerli, saygın yurttaşlarımız, kardeşlerimizdir.”

Referandum kampanyasının adil ve eşit geçmediğine de vurgu yapan Demirtaş, mesajını şöyle bitirdi: “Bizim tutuklanmamızın tek nedeni, meydanlardan ve medyadan halka seslenmemizi engellemekti. Devletin bütün olanakları ve halka ait paralar ‘Evet’ kampanyasına harcandı. OHAL koşulları ‘Evet’ kampanyasına hizmet etti. Bütün bunlara rağmen, toplum ‘Evet’çiler ve ‘Hayır’cılar olarak kabul kamplaşmamalıdır. Referandum akşamı, ‘tek adam’da değil tek yürekte buluşuruz inşallah. Referandum sonuçları hayırlı olur umarım. Selam ve sevgilerimle.”

Eş başkanlar dahil 13 HDP’li tutuklu

Eş başkanlar Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, 4 Kasım 2016’da evlerine yapılan baskının ardından tutuklanmıştı.

HDP’nin diğer tutuklu vekillerinin isimleri şöyle: İdris Baluken, Şırnak milletvekili Selma Irmak, Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan, Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, Şırnak Milletvekili Ferhat Encü, Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan, Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel, Siirt Milletvekili Besime Konca, Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ve Kars Milletvekili Ayhan Bilgen.