Avrupa Konseyi gözlemcisi Alev Korun, “Referandumda yaklaşık 2.5 milyon oyla oynanmış olabileceğine dair şüphe var” dedi. Korun, bu durumun sonucu değiştirmiş olabileceğini belirtti.

Türkiye’deki anayasa referandumunda gözlem yapan Avrupalı vekiller ciddi usulsüzlükler yapıldığına dikkat çekiyor.

Avrupa Konseyi’nin 16 Nisan anayasa referandumu için Türkiye’ye gönderdiği gözlemci heyetinden Avusturyalı milletvekili Alev Korun, yaklaşık 2.5 milyon oyun manipüle edilmiş olabileceğini söyledi.

Korun, Avusturya’nın ORF radyosuna yaptığı açıklamada “Bunun sebebi, kanunların sadece resmi zarflara izin vermesi. Fakat Yüksek Seçim Kurulu, yasaya aykırı biçimde, resmi mührü olmayan zarf ve oy pusulalarının geçerli sayılması kararını verdi” dedi.

Sonucu değiştirecek nitelikte

Korun özellikle Kürt nüfusun yaşadığı bölgelerde referandum günü büyük bir baskı yaşandığını, Avrupa Konseyi heyetinin Amed’de görev yapan iki üyesinin oy verme merkezlerine polis tarafından alınmadığını da aktardı.

Korun, bir kişinin birden fazla kez oy kullandığına ilişkin sosyal medyada dolaşan teyit edilmemiş görüntülere de işaret etti. Korun “Şikayetlerin çok ciddiye alınması gerekiyor ve her halükarda oylamanın sonucunu değiştirebilecek nitelikteler” diye konuştu.

Zira ’Evet’ ve ‘Hayır’ oyları arasındaki farkın sadece 1 milyon 300 bin olduğunu açıklanmıştı.

Hunko: Özgür ve adil bir oylama olmadı 

AK heyetinde yer alan Alman Sol Parti (Die Linke) Milletvekili Andrej Hunko da “anayasa referandumu ne özgürce ne de adildi” dedi. Hunko, Amed ve Merdin’de kendilerini adım adım izleyen polisler tarafından gözlem yapmalarının engellendiğini söyledi. Milletvekili ancak AK’nin devreye girmesiyle polisin seçim lokaline girmelerine izin verdiği bilgisini söyledi.

Gözaltı ve baskıyla oy vermeler engellendi

Alman gözlemci ayrıca referandum öncesi özellikle Kürt kentlerinde yaşanan yoğun gözaltılara dikkat çekerek, birçok kişinin bu yolla oy kullanmasının engellendiğini hatırlattı. ‘Hayır’ kampanyası yürüten kesimlere yönelik aşırı baskı ve sınırlamalar ve yine OHAL uygulamalarına dikkat çeken Andrej Hunko, bu nedenle “ne özgür ne de adil bir oylamadan söz edilebileceğini” söyledi.

Türkiye’nin de kurucu üyesi olduğu 47 üyesi bulunan Avrupa Konseyi, kıta genelinde demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü alanında çalışmalar yürütüyor, seçimler ve referandumlara gözlemciler gönderiyor. AK’den en son bir heyet 16 Nisan’daki anayasa referandumu için Türkiye’ye gitmişti.

AGİT de ‘şaibe var’ demişti

Referandum için Türkiye’ye gözlemci heyeti gönderen bir diğer uluslararası kuruluş Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, ön raporunu önceki gün açıklamış ve “YSK’nin son dakikada açıkladığı mühürsüz pusula ve zarfları kabul etme kararı yasalarla çelişiyor” demişti. AGİT’e göre YSK’nin kararı şaibeye yol açtı, referandum Olağanüstü Hal (OHAL) gölgesinde ve eşit olmayan şartlar altında yürütüldü, devlet güçlerinin yıktığı Kürt kentlerinden zorla göçettirilenler oy kullanamadı, idari kaynaklar ‘Evet’çiler lehine kullanıldı, medyada baskın şekilde ‘Evet’ cephesi yer aldı, ‘Hayır’ cephesi ise tehdit, gözaltı, tutuklama ve baskılar ile geriletilmeye çalışıldı.

Nihai rapor 8 hafta sonra

AGİT ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin (AKPM) ortak girişimiyle hazırlanan “İlk Bulgular ve Sonuçlar Raporu”nun nihai hali 8 hafta sonra yayınlanacak. AKPM de raporunu 30 Mayıs 2017 tarihinde Prag’da gerçekleştirilecek daimi komisyon toplantısında sunacak.

Erdoğan yine esti gürledi

Baskı, zor ve hile ile “tek adam olma” hayalini gerçekleştirecek olan anayasa değişikliğini referandumdan geçiren Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise AGİT’e tepki göstererek “Bunlar kendilerine göre bir rapor hazırladılar. Önce haddinizi bilin. Sizin hazırlayacağınız siyasi içerikli raporları ne görürürüz, ne duyarız, ne biliriz” ifadesini kullandı.

Zulueta: Görevimizi yaptık

Referanduma dair raporlarını dün Yüksek Seçim Kurulu’na sunan AGİT heyetinin Başkanı Tana de Zulueta ise Erdoğan’ın sözlerinin sorulması üzerine “Türk yetkililerinin daveti üzerine geldik. Görevimizi tamamladık. Yorumum yok” dedi.

kaynak:yeniozgurpolitika