گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
Afganistan’da askeri üsse baskın: 150 ölü

Afganistan’da askeri üsse baskın: 150 ölü

1087

Afganistan’da Mezar-ı Şerif yakınlarındaki bir askeri üsse yönelik saldırıda ölü sayısının 150’ye yükseldiği, saldırıyı Taliban’ın üstlendiği bildirildi.

Afganistan, son dönemdeki en büyük Taliban saldırısıyla saldırdı. Kuzeydeki Mezar-ı Şerif kentinde bulunan askeri üste en az 150 asker öldürüldü. Çok sayıda yaralı olduğu ve ölü sayısının daha da yüksek çıkabilieceği belirtiliyor.

Yetkililer, yaklaşık 10 Taliban militanının askeri üsse Afgan ordusuna ait üniforma ve araçlarla girdiğini anlattı. Militanların girişte kapıdaki askerlerle sohbet ettiği, sonra da cuma namazı sonrası akşam yemeği yiyen askerlere ateş açtığı belirtiliyor. Saldırı, Taliban’ın Afganistan’da bir askeri üsse yönelik en öldürücü eylemi olarak niteleniyor. Taliban’dan yapılan açıklamadaysa, kuzey Afganistan’da bir dizi üst düzey liderlerinin yakın zamanda öldürülmesinin intikamının alındığı savunuldu.

TALİBAN ÜSTLENDİ

ABD’li askeri yetkililer saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısını 50 olarak açıklarken, Afganistan ordusu yetkilileri bu sayının en az 150 olduğunu, yaralı sayısının fazla olmasından dolayı artabileceğini vurguladı.

Taliban sözcüsü Zabiullah Mücahid’in bugünkü açıklamasında ise, saldırının kısa bir süre önce öldürülen Afganistan’ın kuzeyindeki Taliban liderleri için düzenlendiği kaydedildi.

Söz konusu üste, NATO liderliğindeki askeri koalisyonun danışmanları da bulunuyor. Danışmanlar arasında Türkiyeli askerler de bulunuyor. Reuters’a konuşan koalisyon yetkililer, saldırıda başka ülkeden askerlerin hayatını kaybetmediğini söyledi.    kaynak:.artigercek