Ankara Kadın Platformu, 1 Mayıs’ta alanlarda olacaklarını belirterek tüm kadınlara; işçi cinayetlerine, erkek şiddetine, tacize, tecavüze ve her türlü ayırımcılığa karşı sokaklara çıkma çağrısı yaptı.

Ankara Kadın Platformu, yaklaşan 1 Mayıs İşçi Bayramı kapsamında Büro Emekçileri Sendikası 2 No’lu Şubede basın toplantısı düzenledi. 1 Mayıs günü alanlarda olacaklarını belirten Ankaralı kadınlar, “Hayır daha bitmedi, kadınlar Tek Adam’a teslim olmayacak” şiarıyla alanlarda olacaklarını duyurdu.

“Tüm renklerimizle hayatımız için alanlardayız”

Platform adına açıklama yapan Tülay Korkutan, “Bizler eşitlik, özgürlük, demokrasi için; savaşsız, sömürüsüz, baskısız bir dünyada barış içerisinde, insanca bir yaşam için mücadele eden kadınlarız 1 Mayıs’ında da tek adama ‘hayır’ diyen tüm kesimlerden kadınlarla birlikte, tüm renklerimizle 1 Mayıs işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma gününde, emeğimiz, kimliğimiz, bedenimiz, haklarımız ve hayatımız için alanlarda olacağız” dedi.

“Hayır, kabul etmiyoruz”

Tülay, eşit olmayan koşullarda, baskı ve zorla, şaibeyle sürdürülen referandum sürecinin sonunda ülkenin tamamının “tek bir adamın” isteklerine, arzularına hapsetme hedefli anayasa değişikliğinin referandumdan geçirildiğini belirtti. Kadınlar olarak bu kadar yetkinin “tek bir adamın” elinde olmasının büyük bir tehlike oluşturduğunu ifade eden Tülay, “Bizler, oldubittiye getirilerek açıklanan referandum sonucuyla, kadınların kazanılmış tüm haklarının da, özgürlüğünün de sınırlandırılmak isteyecekleri bir döneme gireceğimizi biliyoruz. Biz kadınların tamamının hayatları, bedenleri, emekleri hakkındaki kararlar tek bir adama ’emanet’ edilmek isteniyor. Ama Hayır! Kabul etmiyoruz” diye konuştu.

“Hayır”ları büyütme çağrısı

Kadınların referandum öncesinde söyledikleri “Hayır’ımızı büyütmeye devam ediyoruz” şiarıyla mücadeleyi sürdüreceklerini söyleyen Tülay, “Kadınlar, işçiler, emekçiler, gençler, emekliler, güvencesiz çalışanlar 1 Mayıs’ta mücadele taleplerimiz ile meydanlarda olacağız. Gelin hayatlarımızı çalmak isteyenlere ‘hayır’ diyelim ve bu Hayır’ın hayır demek olduğunu herkese, en çok da 1 Mayıs’ta biz kadınları yok sayanlara gösterelim!” diye konuştu.

Tülay, “Kıdem tazminatlarımızın gasp edilmesine, taşeron, esnek, kuralsız, sigortasız, sendikasız çalıştırılmaya, kiralık işçiliğe, işçi cinayetlerine, kadına yönelik şiddete tacize, tecavüze, kadın cinayetlerine, çocuk istismarına, her türlü ayırımcılığa, OHAL’e, KHK’lara, savaşa, baskılara ve erkek egemen kapitalist sisteme karşı ‘Hayır’larımızla 1 Mayıs’ta alanlarda olacağız” dedi.
Kadınlar 1 Mayıs Pazartesi günü saat 12.00’da Cebeci’de toplanacaklarını ve daha sonra saat 13.00’da Kolej Meydanı’nda olacaklarını bildirdi.

Kaynak: Gazete Sujin