Silopi’de gece saatlerinde meydana gelen olayda ölen çocuklar için Şırnak Valisi ‘kader’ dedi.

HABER MERKEZİ – Silopi’de gece saatlerinde içkili oldukları iddia edilen polislerin sürdüğü Akrep tipi zırhlı araç bir evin duvarını yıkarak içeri girdi. Evde uyuyan Muhammet (7) ve Furkan Yıldırım (6) kardeşler yaşamını yitirdi.

Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Karşıyaka Mahallesi’nde devriye gezen polislerin kullandığı Akrep tipi zırhlı araç, saat 23.30 sıralarında 715’inci sokakta bulunan bir evin duvarını yıkarak içeri girdi. Yıkılan duvarlarında bulunduğu odada uyuyan 7 yaşındaki Muhammet ile 6 yaşındaki kardeşi Furkan Yıldırım ağır yaralandı. Çarpmanın hemen ardından zırhlı araçta bulunan polisler, aracı bırakarak olay yerinden uzaklaştı.

MAHALLELİLER: POLİSLER SARHOŞTU

Kısa bir süre sonra olay yerine gelen çok sayıda polis, incelemede bulundu. Duruma tepki gösteren mahalleliler ile polisler arasında tartışma yaşandı. Yaşanan arbedede isimlerinin açıklanmasını istemeyen 3 yurttaş polisler tarafından darp edildi. Görgü tanıkları evin duvarına çarparak kaçan polislerin sarhoş olduğunu ileri sürdü.

VALİ SU, ‘KADER’ DEDİ

Mahallelilerin kendi imkanları ile Silopi Devlet Hastanesi’ne kaldırdığı Yıldırım kardeşler tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Her iki kardeşin cenazesi sabah saatlerinde Karşıyaka Mahallesi Mezarlığı’na defin edildi. Yıldırım ailesi, Ofis Mahallesi’nde bulunan Osman Camii’nde çocukları için taziye kurdu. Sabah saatlerinde Şırnak Valisi Ali İhsan Su ise başsağlığında bulunmak için taziye yerine geldi. Vali Su’nun aileye yaşanan olay ile ilgili “Kader” dediği öğrenildi.

Aracı kullanan ve olay yerinde kaçan polisler hakkında soruşturma açılıp açılmadığı hakkında bilgi edinilemedi. DİHA

HDP, İÇİŞLERİ BAKANINA SORDU

Halkların Demokratik Partisi (HDP), polislerin ‘sarhoş olduğu’ iddialarını, İçişleri Bakanlığı ve Valilik’e sordu.

HDP’den yapılan açıklamada, “Bu olayın sorumluları hakkında derhal yasal işlemler başlatılmalı ve kamuoyu vicdanı ile evrensel hukuk kuralları çerçevesinde adalet sağlanmalıdır” denildi. Olayın örbast edilmeye çalışıldığını ve yetkililer tarafından şimdiye kadar bir açıklama yapılmadığı vurgulanan açıklamada şu görüşler dile getirildi:

“İki çocuğun vahşice öldürülmesi adeta örtbas edilmeye çalışılmakta, normalleştirilmek istenmekte, ‘kader’ denilmektedir. İçişleri Bakanlığı’na ve Valiliğe soruyoruz, görgü tanıklarının iddia ettiği üzere, Akrep aracını kullanan polislerin sarhoş olduğu doğru mudur? Bu polisler hakkında herhangi bir işlem başlatılmış mıdır?

Polisler tarafından öldürülmüş olan Uğur Kaymaz’dan, Nihat Kazanhan’dan, Tevriz Dora’dan, Berkin Elvan’dan ve ismini sayamayacağımız kadar çok nice çocuktan biliyoruz ki, hiçbir çocuğun öldürülmesi ‘kaza’ ya da ‘kader’ denilerek açıklanamaz, hafifletilemez, normalleştirilemez.

Bu olayın sorumluları hakkında derhal yasal işlemler başlatılmalı ve kamuoyu vicdanı ile evrensel hukuk kuralları çerçevesinde adalet sağlanmalıdır.”