KHK ile işlerinden çıkarılan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın başlattığı açlık grevi kritik eşikte. 59 gündür grevde olan Gülmen ve Özakça konuşmakta dahi zorluk çektiklerini söyledi. Akademisyenler de, destek amacı ile grev başlattı.

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça, “İşimi geri istiyorum” diyerek başlattıkları 179 günlük direnişlerini 59 gün önce açlık grevine evriltti. Sağlık kurumlarının açıklamalarına göre kritik eşiğe gelen açlık grevlerine, KHK ile ihraç edilen akademisyenler de destek veriyor. yaptıkları eylemlerde bugüne kadar Nuriye Gülmen 26 kez, Semih Özakça ise 15 kez gözaltına alındı.

Eylemlerinde kararlı olduklarını ve desteklerin giderek arttığına dikkat çeken öğretmen Semih Özakça, “Açlık grevi temel noktamız. Ama bunun etrafında örülecek çeşitli etkinlikler olmak zorunda. Bu eylemimizin de küçük küçük dönütlerini alıyoruz. Eylemlerimize destekler artıyor. İnsanlar bunu sahiplendi. Sürekli bize destek eylemleri yapıyorlar. Bu da bizi mutlu ediyor. Polisler de zaten bundan çok korkuyor. Bu yüzden üzerimizde baskı oluşturmaya çalışıyorlar” dedi. Sağlık problemlerinin de baş gösterdiğine dikkat çeken Özakça, “69 kiloya düştüm. 17 kilo kaybım var. Konuşurken bazen duraksıyorum. Migrenim iki günde bir olmak üzere sıklaştı. Baş ağrılarım arttı. Sabah kalktığımda mide yanmalarım başladı. Bacaklarım da ciddi bi enerji kaybı falan oluşuyor. Doktorlar falan da nabzımızı ölçtüğünde normalden düşük olduğunu söylüyorlar. Yani sınırda. Ama bunlara rağmen kararlığımız var. Kazanacağımız bir zafer umudu içimizde var. Zaten iktidarın bizim için üzülmediğini biliyorum” diye konuştu.

Herkes eylemi duyurabilir

Akademisyen Nuriye Gülmen ise, kaslarında güçsüzlük olduğunu belirterek, “Artık yürümekte güçlük çekiyorum. Sık sık tansiyon düşüklüğü sorunlarım oluyor. Şimdiye kadar 8 kilo kaybım var. Sık sık ağrılarım olduğu için dinlenmem gerekiyor. Ve bunun için de alandan ayrılmak zorunda kalıyorum” dedi. Gülmen, “Bizler haftalık olarak sosyal medya hesaplarımız üzerinden sürekli çağrı yapıyoruz. Uzakta olanlar bile bu etkinliklerimize katılabilir. Mesela bizim için video gönderebilirler. Bu eylemimizi herkese duyurabilirler. Komşularına arkadaşlarına bunu anlatabilirler. Yani herkes bir akademisyen ve öğretmenin sırf işi için açlık grevinde olduğunu bilmeli. Muhataplarına bunu anlatabilirler. Şunu demeliler mesele ‘Bu iki insanın erimesine göz mü yumacaksınız” diyerek duyarlılık çağrısı yaptı.

‘Bize video gönderebilirler’

Eylemlerine ilişkin Özakça şu çağrıyı yaptı: “İnsanlar bize video ile destek olabilirler. Müzisyen ise şarkıları ile şair ise şiirleri ile. Ya da tiyatrocular tiyatro yapabilir. Bize desteklerini böyle gösterebilirler. Milletveki, akademisyen ve sağlık örgütlerine de bir çağrımız var. Kendi aralarında bir heyet oluşturup durumumuzu başbakana sorabilirler
Fırat Yeşilçınar

kaynak:demokrasi20.