گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
‘Deliller karartılmak mı isteniyor’

‘Deliller karartılmak mı isteniyor’

1278

HDP’li Leyla Birlik, polis kurşunuyla öldürülen Sıla Abalay’a ilişkin İçişleri Bakanı Soylu’nun yanıtlaması için soru önergesi verdi.

HABER MERKEZİ – HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik’in İstanbul’da polis kurşunuyla öldürülen Sıla Abalay’a ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yanıtlaması için 7 sorudan oluşan bir önerge verdi.

Birlik soru önergesinde, Abalay’ın öldürülmesinin hemen ardından evin kapısının kolluk güçleri tarafından mühürlendiğini vurgulayarak, deliller ‘karatılmak mı isteniyor?’ diye sordu.

Birlik’in soru önergesinde şunlar ifade ediliyor:

İstanbul Küçükçekmece’de Yeşilova Mahallesi Tansel Caddesi Terzi Sokak üzerindeki Sıla Abalay adlı yurttaşın kaldığı eve 05.05.2017 günü gece saatlerinde polis tarafından ev baskını düzenlenmiştir. 18 yaşındaki Sıla Abalay adlı yurttaş polis kurşunuyla hayatını kaybetmiştir. Sıla Abalay’ın öldürülmesinin hemen ardından evinin kapısı kolluk güçleri tarafından mühürlenmiştir. Ayrıca memleketi olan Ardahan’da Sıla Abalay’ın mezarına karanfil bırakan 5 kişi gözaltına alınmıştır.

Polisin silah kullanma yetkisi başta olmak üzere yurttaşla nasıl bir ilişki kuracağının sınırlarını belirleyen Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu (PVSK), bireyin güvenliği ve huzuru esas alınarak düzenlenmesi gerekirken, 2007 yılında yapılan düzenleme ile polisin yetki sınırları daha da genişletilmiştir. 2007’den bu yana polisle tartışmak, ‘dur’ ikazına uymamak, vb. durumlardan dolayı Sıla Abalay ile birlikte 346 kişi hayatını kaybetmiştir.

Bu bağlamda;
1- Bu ülkede, bireylerin, kendi can güvenliğini korumakla yükümlü memurlar tarafından sıradan gerekçelerle yurttaşların öldürülmüş olmaları kabul edilemez bir durumdur. 18 yaşındaki Sıla Abalay’ın öldürülmesinin gerekçesi nedir?

2- En temel hak olan yaşama hakkının ihlal edildiği bu olay ile ilgili olarak herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Sıla Abalay’ın öldürülmesiyle ilgili olarak kimin ya da kimlerin ifadesi alınmıştır?

3- Polis kamerası tarafından kaydedilmiş olan tüm görüntüler Savcılığa iletilmiş midir? Sıla Abalay’ı öldüren polislerin kimlikleri tespit edilmiş midir?

4- Bir insanın evinde öldürülmesi hangi yetki, hangi yasa ya da hangi talimata dayanmaktadır? Son zamanlarda artan bu tür yasa dışı uygulamalara son verilmesi yönünde bir girişimde bulunulacak mıdır?

5- Sıla Abalay’ın öldürülmesinin hemen ardından evinin kapısının mühürlenmesi ile deliller karartılmaya mı çalışılmaktadır?

6- Sıla Abalay’ın mezarına karanfil bırakan 5 kişinin gözaltına alınma gerekçesi nedir? Mezarlığa karanfil bırakmak suç mudur?

7- 2007 yılında iç güvenlik paketiyle birlikte polislere verilen yetkilerin sınırlandırılmasına ilişkin bir çalışma başlatılacak mıdır?