Akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın işlerine dönmek için başlattıkları açlık grevi eylemi 62’nci gününe girerken, Gülmen, dün akşam fenalaştı. Gülmen ve Özakça’nın tıbbi müdahaleyi kabul etmeyecekleri duyuruldu

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın Ankara Yüksel Caddesi’nde başlattığı ve açlık grevi 62’nci gününe girdi. Gülmen dün akşam saatlerinde fenalaştı. Tansiyonu 35’e kadar düşen Gülmen, dinlenmesi için acilen evine götürüldü. Gülmen’in sağlık durumuna ilişkin, diğer açlık grevi eylemcisi Semih Özakça ve destekçileri Esra Özakça’nın Twitter hasabından açıklama yapıldı. Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevi sonuçlarını yaşadıkları ve tıbbi müdahaleyi kabul etmeyecekleri açıklandı. Gülmen’in 8 kilo kaybettiği bilgisinin verildiği açıklamada, “Semih ile Nuriye açlık grevlerinin beklenen sonuçlarını yaşayamaya başladı. Semih baş ağrısı, midede yanma yürümede zorluk; Nuriye’nin kas ağrısı, baş ağrısı, midede yanma, halsizlik, çabuk yorulma, nabız ve tansiyon düşüklüğü gibi sorunları var. Bugün yaşanan da açlık grevinden kaynaklı sıkıntıların devamıdır” denildi. Ayrıca Gülmen ve Özakça’nın açlık grevi dün gece Twitter’da ikinci gündem oldu.

Dersim’de grev

Öte yandan Gülmen ve Özakça’nın grevleri kritik eşiğe ulaşırken, birçok merkezde de destek amaçlı eylemler başlatıldı. Dersim’de Seyid Rıza Meydanı’nda bir araya gelen Munzur Üniversitesi’nden ihraç edilen akademisyen Candan Badem ve öğretim görevlisi Ahmet Kerim Gültekin açlık grevine girdi. Ahmet Kerim Gültekin, “Semih’in ve Nuriye’nin eylemi bir irade beyanıdır. Özgürlükten, demokrasiden, adaletten, eşitlikten, laiklikten yana bilim insanlarının, kamu emekçilerinin OHAL’e ve KHK zulmüne karşı yükselttikleri direniş bayrağıdır. Anlamlıdır, değerlidir, arkasındayız, yanındayız mücadeleye sahip çıkıyoruz” dedi.

Nöbeti Odman devralacak

Kadıköy’de “Barış Akademisyenleri”nden bir grubun başlatmış olduğu süreli dönüşümlü açlık grevi ise 5’inci gününde devam ediyor. Grevi dün KHK ile Marmara Üniversitesi’nden ihraç edilen araştırma görevlisi Hülya Dinçer devraldı. Gülmen ve Özakça’nın taleplerini görünür kılmak için açlık grevi eylemini başlattıklarını belirten Dinçer, 1 Eylül’den itibaren çıkartılan KHK’ler ile 150 bin kamu emekçisinin görevine son verildiğini söyledi. Dinçer, “Tahmin ediyoruz ki bu işten çıkartılmalar daha da artacak. Gülmen ve Özakça da haksız olarak işten çıkartılan kamu emekçileridir. Onların haklı taleplerine destek olmak istedik” diye konuştu.

Grevi, bugün Mimar Sinan Üniversitesi öğretim görevlisi Aslı Odman devralacak.

Yıldırım’dan kamuoyuna çağrı

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Sêrt Milletvekili Kadri Yıldırım ve Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’yı ziyaret etti. HDP heyeti adına konuşan Yıldırım, hem uluslararası kurumlara, hem de Türkiye’de duyarlı kamuoyuna çağrıda bulunarak, “Arkadaşlarımızın farklı mecralarda sergilemiş oldukları direniş eylemelerini daha güçlü sahiplenmeliyiz” dedi.

kaynak:demokrasi20