Yalana dolana bata çıka gidiyoruz. Her yanımız yangın yeri, söndüren yok! Olaylar salkım saçak ortalığa dökülmüş, sorgulayan ve ses veren az! Halimiz hal değil! Yolumuz yol değil! Bu gidişat hiç de iyi değil! Ne olacak insanlığın bu hali sizce?
Gündem her gün parçalı bulutlu yoluna devam ediyor. 2002 yılından beri iktidarda olan AKP iyi yolda olduğumuzu her fırsatta söylüyor. Süper güç olmuşuz da bizlerin haberi mi yok? Yoksa ekonomisiyle, kültürüyle, sosyal yapısıyla hepimizi şaha mı kaldırdılar da haberimiz yok!
Tek adam, öfkeli adam direksiyonunu sağlamlaştırmak için devlet olanaklarını bir lütuf gibi kendisinden yana akıtıp duruyor. Dindarlığı elinden bırakmıyor. Sahi ya, belediye başkanlığı sürecinde başlayan bu maraton koşusunda nasıl varlıklı, dokunulmaz adam oluverdi sizce?
Kafalarda birçok soru işareti var. Bunları gidermek için hepimize görev düşüyor. Karanlık çağda yaşamak istemiyorsak! Gelişen olaylara karşı tavır almalıyız. Korkmadan, yılmadan.
TC’nin yasaları yerine tek adamın yasası uygulanmaya başlandı. FTÖ soruşturması adı altında kıyımlar aydınlara, sosyal demokratlara, sosyalistlere, HDP’lilere, kendisini kabül etmeyenlere yönelik devam ediyor.
Tek adamın elinde devletin aygıtları var. Canı istedi mi polisi, savcıyı, askeriyeyi öne sürüyor. Basın, yanlı ve yağcı basın yalakalığını canı gönülden yapıyor.
Asıl sorun şudur:
Ortaya iyi bir muhalefet çıkamadı. Bir araya gelen ve tek yürek olan muhalefetten söz ediyorum. CHP Mecliste değil, sokakta olmalıdır. HDP, EMEP, ESP, ÖDP ve diğer muhalifleri yanına almalıdır. Korkmamalıdır. Halk arasında söylenen bir söz vardır: “Pabuç pahalıdır.”
Neyi bekliyorsunuz? Seçim sonucunda yapılanlar ortadadır. Parlamentonun bir hükmü yoktur. Orada konuşmayın, halkın arasında ses getirecek, bütünleştirecek bir takım eylemleri hayata geçirin. HDP ve sosyalistlerden, diğerlerinden korkmayın. Tek başına hiçbirinizin gücü yetmez. Birleşin, faşizme, ırkçılığa, emperyalizme karşı birleşin. Aydınlık günleri yeniden inşa etmek için birleşin.
Tek adam ve AKP’si kendi diktatörlüğünü perçinledikçe, muhalif olan hepimize daha ağır saldıracaktır. 12 Eylül 1980 askeri faşist darbesi üzerimizden tankıyla, postallarıyla geçti. Bunlar ise: Din sömürüsü adı altında, ırkçılığı ve sömürülerini artırarak, baskı dozajını artıracaklardır.
İran’da Humeyni nasıl iktidara geldi? Hitler nasıl iktidara oturdu? Araştırmanızı öneririm.
Böyle giderse, bu coğrafya kana doymayacaktır. Her yer bir cezaevi, baskı aracı olacaktır. İktidarlarının gücünü sağlamlaştırmak için her yol serbest olacaktır.
Bunun önüne bizlerin kararlığı çıkmalıdır. Tüm düşüncelerin tabanına sesleniyorum. Yukarıdakiler birleşemiyorsa sizler birleşin. Gücümüzü, kararlılığımızı o zaman görürsünüz.
Çaresiz ve umutsuz değiliz.
Hüseyin Habip Taşkın
11.05.2017