گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
Almanya’ya İncirlik izni verilmedi

Almanya’ya İncirlik izni verilmedi

1103

Türkiye, Alman vekillerin İncirlik üssü ziyaretine, Almanya’nın Türk subayların ilticalarını kabul etmesi nedeniyle izin vermedi.

Türkiye, Almanya’nın Savunma Komisyonu üyesi vekillerinin İncirlik Üssü’ndeki Alman askerlerini ziyaret etme talebini geri çevirdi. Alman gazetesi Die Welt’te yer alan habere göre, Almanya Dışişleri Bakanlığı Savunma Komisyonu Başkanı Wolfgang Hellmich, konuya ilişkin bilgilendirildiğini duyurdu.

Komisyon Başkanı Hellmich’in yaptığı açıklamada, Türk hükümetinin bu kararı çarşamba günü Alman makamlarına tebliğ ettiği ifade edildi. Bu kararda Almanya’nın diplomatik pasaportlu bazı Türk askerlerinin iltica talebine olumlu yanıt vermesinin etkili olduğu belirtildi. Hellmich bu kararın ardından Alman askerlerinin İncirlik Üssü’nden çekilmesi gerektiğini söyledi.

Federal Meclis Savunma Komsiyonu Başkanı Wolfgang Hellmich ve komisyon üyelerinden oluşan bir heyet, IŞİD’e karşı mücadeledeki mevcut duruma ilişkin bilgi almak ve Alman askerlerinin çalışma koşullarıyla ilgili gözlemlerde bulunmak üzere İncirlik Üssü’nü ziyaret etmek için bir süre önce Türk hükümetinden izin talebinde bulunmuştu. Ziyaretin 16 Mayıs Salı günü gerçekleşmesi planlanıyordu.

Daha önceden de Türkiye, Almanya parlamentosunun 2016 yılındaki Ermeni soykırımı kararına tepki olarak Alman politikacıların İncirlik Üssü’ndeki Alman askerlerini ziyaret etmelerine uuzn süre izin vermemiş, en son geçtiğimiz Ekim’de Alman vekillere İncirlik ziyareti için izin verilmişti.

İncirlik Üssü’nde ABD öncülüğündeki uluslararası IŞİD’le mücadele koalisyonuna Tornado tipi keşif uçaklarıyla destek sağlamak amacıyla yaklaşık 260 Alman askeri görev yapıyor.

Uzun zamandır Almanya’da hem hükümet hem de muhalefetten birçok politikacı Alman askerlerinin İncirlik Üssü’nden çekilmesini talep ediyordu. İncirlik’e alternatif olarak Alman askerlerinin konuşlandırması tartışılan yerler arasında Kuveyt, Ürdün ve Kıbrıs’ın adı geçiyordu.  kaynak:artigercek