DİYARBAKIR – Batman’da 14 yaşındaki G.’ye ve onlarca çocuğa yönelik gerçekleşen cinsel istismar olayının ardından TJA yarın Batman’a gidecek. TJA aktivisti Ayşe Gökkan ise, “Bu çocukların yaşadıklarından devlet birebir sorumludur. Olayın takipçisi olacağız ve suçluların yargılanması için elimizden geleni yapacağız. Tüm kadınları yarın bu suçu açığa çıkarmaya çağırıyoruz” dedi.

Batman’da çalıştığı işyeri sahibi tarafından cinsel istismara uğratılan ve sonrasında sistematik cinsel istismara maruz bırakılarak fuhuşa zorlanan 14 yaşındaki G. için tepkiler büyüyor. Tevgera Jinên Azad (TJA) da yarın Batman’a giderek olayı yerinde araştıracak. Zorla Alıkonulan Kadınlar ile Mücadele Platformu üyesi ve TJA aktivisti Ayşe Gökkan da, TJA olarak olayın takipçisi olacaklarını ve durumu araştıracaklarını belirtti.

‘Kürt illerinde fuhuş ve hırsızlık artış gösterdi’

Cinsiyetçi saldırıların ve madde kullanımlarının savaş süreci ile beraber daha da arttığına dikkat çeken Ayşe, “Cinsiyet işkencesi daha çok çocuk ve kadınlar şahsında uygulanıyor, uyuşturucu da gençler üzerinden satışa sunuluyor. Bu artık savaş döneminde tüm devletlerin alnında bir sembol haline geldi. Bunun için, bu yaşananları acaba eleştirelim veya araştıralım öyle ya da öyle değil mi, gibi bir şey değil. Özellikle Kürdistan’da Kürt halkına dönük bu konuda çok daha büyük ve derin bir politika yürütülüyor. Bunun nedeni de Kürt halkının kadınlarını, gençlerini yok etmeye çalışmalarıdır. Kürt halkının mücadele sürecinde uyuşturucu, fuhuş, hırsızlık ve benzeri olaylar artış gösterdi. Geçmiş tarihlere de bakarsak bunu görebiliriz. Bu şekilde Kürt halkını dünyaya karşı kötülemek ve aşağılamak istiyorlar. Aslında direkt kadın şahsında bir topluma saldırı var çünkü kadın toplumun tanrıçasıdır. Kadını bu nedenle konumsuzlaştırmak istiyorlar” diye belirtti.

‘Kürt illerinde bunların yaşanması politiktir’

Batman’da yaşananlar için daha önce Kürt illerinde kadın bedenine yönelik gerçekleşen saldırıları hatırlatan Ayşe, “Mardin’de N.Ç, Kulp’ta yüzlerce kişinin çocuklara cinsel istismarı, Siirt, Bingöl ve daha bir çok yerde askerlerin, polislerin, bürokrasinin içinde olduğu organizasyon yine kadın ve çocuklara saldırısı, Varto, Cizre, Gever’de teşhir edilen kadın bedenleri… Bunların hiç biri birbirinden ayrı değildir. Hepsi birbiriyle bağlantılı ve sistematik gelişen olaylardır. Özellikle Kürtlerin yaşadığı küçük yerlerde özellikle uygulanan bir politika söz konusudur. Tüm bu politikalar devlet eliyle korunuyor. Kadınların tüm şikayet ve açtıkları davalara rağmen tecavüzcüye para cezası veriliyor ve ya iyi hal indirimi uygulanıyor. Yalnızlaştırma politikalarının devamında kimliksizleştirme, toplumsal varlığı değersizleştirme kadın üzerinden hedefleniyor. Bunun toplumsal zeminini hazırlayan bir devlet politikası söz konusudur. Çok yakın bir tarihte kadın kurumlarının kapatılmış olması da bunun delilidir” ifadelerine yer verdi.

‘Tecavüzcü tecavüzcüdür, cezalandırılmalılar’

Batman’da aylarca çocukların cinsel istismara maruz bırakıldığını belirten Ayşe, bunu bilen bir kısım toplumun sessiz kalmasına da tepki gösterdi. Davalarda gizlilik kararı alınmasına da tepki gösteren Ayşe, “Bu çocukların yaşadıklarından devlet birebir sorumludur. TJA olarak böyle bir suça sessiz kalmayacağız. Bu suçu işleyenler en ağır şekilde cezalandırılmalılardır. İstismarcılar nasıl olur da kefaletle serbest bırakılırlar? İstismarcıları ceplerine göre de ayırt edemezsiniz. Tecavüzcü tecavüzcüdür” dedi.

‘Çocukları değil, istismarcıları teşhir edelim’

Tüm kadınlara çağrı yapan Ayşe, “Deliller karartılarak, toplum baskı altına alınarak bu pisliklerin üstünü örtemezsiniz. Bu nedenle TJA olarak tüm kadınlara çağrı yapıyoruz. Gelin hep beraber bu olayın takipçisi olalım ve yerinde dinleyerek araştıralım. Tüm avukat, emekçi, kadın dernekleri, avukatlar Batman’da olmalıdır. Yarın büyük bir katılım ile hesap sormaya gideceğiz. Bunu yaparken de herkesten ricam çocukların teşhir olmayacağı, istismarcıların teşhir edileceği bir şekilde hareket edilmelidir” diye konuştu.

kaynak:gazetesujin