Kadınlar, Batman’da cinsel istismara maruz kalan ve seks işçiliğine zorlanan 14 yaşındaki G. için “Tecavüzün kefaleti olmaz” sloganıyla dün akşam İstanbul, Ankara ve Batman’da sokaktaydı.

Kadınlar, Batman’da cinsel istismara maruz kalan ve seks işçiliğine zorlanan 14 yaşındaki G. için “Tecavüzün kefaleti olmaz” sloganıyla dün akşam İstanbul, Ankara ve Batman’da sokaktaydı.

İstanbul’da Söğütlüçeşme’de buluşan kadınlar “Batman’da tecavüz faillerini kim koruyor” yazılı dev siyah pankartla yürürken, Ankara’da Sakarya Caddesi’nde bir basın açıklaması yapıldı. HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran da Ankara’daki eyleme katılanlar arasındaydı.

Eylemlerde “Tecavüz suçtur kefaleti olmaz”, “Batman’da tecavüz var”, “Erkekler tecavüz ediyor, yargı koruyor, medya, toplum, Batman susuyor”, “Ensar’dan Batman’a tecavüzü aklama”, “Jin jiyan azadî”, “Çocukların bedeni savaş meydanı değildir”, “Kadınların bedeni savaş meydanı değildir”, “Çocuklar susar sen susma” sloganları atıldı.

Ankara

Ankara’da basın açıklamasını okuyan Yurdagül Çabat, onlarca tecavüzcüden sadece üçünün tutuklandığını vurgularken, “Peki tüm bunların kadınların ve kız çocuklarının erkek şiddetine karşı destek alacak kadın dernekleri ve belediye birimlerinin kalmadığı OHAL koşullarında yaşanması şaşırtıcı mıdır? OHAL’in cinsel istismarın meşrulaştırılmasına bahanesi, kadınların ve kız çocuklarının yalnızlaştırılmasının aracı haline de geliyor” diye konuştu.

HDP’li Başaran da “Devletten bir açıklama bekliyoruz. İktidara çağrı yapıyoruz: Kurumlarımızı kapatmış olabilirsiniz, kapılara kilit vurabilirsiniz kadın mücadelesi binaların içinde yürümez işte bugün sokaklarda olduğu gibi” dedi.

İstanbul

İstanbul Kadıköy’deki eylemde de kadınlar “Batman’da ne oluyor, çocuklara tecavüz edenleri, suç ortaklarını kim koruyor” yazılı kağıtlar dağıttılar. Çevredekiler de eylemi alkışlarla destekledi.

Kadınlar, 70 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek için dönüşümlü açlık grevi yapılan Kalkedon Meydanı’nda da alkışlarla karşılandı.

Batman

Batman’da Tevgera Jinên Azad’ın (TJA) çağrısıyla düzenlenen eylemde, kadınlar Batman’da yükselen çocukların çığlığına sessiz kalmayın. Tecavüzün kefaleti olmaz” pankartı açtı.

Açıklama sorasında polis memurlarının “Hakkınızda yasal işlem başlatacağım. Bu yaptığınız suçtur” demesi üzerine, kadınlar “Tecavüz suç değil mi? İstediğinizi yapın” diyerek tepki gösterdi.

Kadınlar adına açıklama yapan TJA aktivisti Fatma Kaşan, “Eğer tutuklama gerçekleşmez ise biz olayın duyarlılıkla takip edilmediği sonucuna varacağız. OHAL’in ilan edilmesi ile beraber KHK uygulamaları yürürlüğe konuldu. Bu uygulamalarla ilk önce kadınlar vuruldu. Tüm kadın örgütlenmeleri yoğun operasyonlara maruz bırakıldı ve çok sayıda tutuklama gerçekleşti. Kadın kurumlarının kapatılması ile bu olayların önü açılmak istendi. Çünkü kadın kurumları bu olayları araştırıyor ve iddiaların peşini bırakmıyordu. Bu nedenle kadın kurumları kapatıldı” diye konuştu. (ÇT)     – BİA