Onlar mevsimlik Kürt işçiler… Senede dört ile altı ay boyunca mevsimlik tarım işlerinde çalışıyor, senenin geri kalanını işsiz geçiriyor. Hasat sezonu başladı. Şimdi onları polis takibi, kötü koşullar, hastalıklar, ayrımcılıkla mücadele bekliyor.

Yaz ayları ile birlikte Urfa, Diyarbakır, Mardin, Adıyaman, Şırnak’tan göç yollarına düşen Kürt tarım işçileri, sezona yeni sorunlarla girdi.

Her yıl olduğu gibi Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerini kapsayan bölgesel işçi alımı için bu illerde ikamet etme şartı getirildi. Çukurova ve İç Anadolu’da, barınma, sağlık, ulaşım, su ve elektrik gibi sonunların yanı sıra işçişleri, kent ve toplumla bağı kesilmiş bölgelerde hapis bekliyor.

Tüm Köy Sen Eğitim ve Örgütlenme Uzmanı Sedat Başkavak, tarım işçilerinin en önemli sorunların başında barınma sorunu olduğunu söylüyor. İşçilerin insan haysiyetine yakışacak ortamdan yoksun olduğunu ifade eden Başkavak, konut, elektrik, su, eğitim, sağlık, banyo, tuvalet, çöp, salgın hastalık gibi sorunların kalıcı şekilde çözülmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

İşçiler vebalı görülüyor

Başkavak, mevsimlik tarım işçilerine yönelik sağlık taramasının “Geldikleri bölgeye bulaşıcı hastalık taşırlar mı” yargısıyla hareket edildiğini söyledi ve ekledi: “Sağlık kontrolleri, işçilerin sağlığı için yapılmıyor. İşçi ve ailelerin geldikleri bölgeye ‘hastalık’ taşımasınlar diye yapılıyor. Tarım işçilerine vebalı gibi yaklaşılıyor.”

Mevsimlik tarım işçilerinin “güvenlik” meselesi olarak görüldüğünü ve “sıkıntı olabilir” diye yaşam merkezlerinden uzak, toplumdan izole edilmiş bölgelerde hapsedildiğine işaret eden Başkavak, bu alanların sürekli jandarma ve polis devrilerinin gözetiminde tutulduğunu ifade etti.

Tarımın az ücretli köleleri

Mevsimlik tarım işçileri arasında yaygın olan çocuk emeği sömürüsünü de dile getiren Başkavak, sorunun çözümü için sendika, demokratik kitle örgütleri, örgütlü mekanizmalar ile kamu tarafından yapılacak sıkı denetimlerle aşılabilineceğini belirtti.

Başkavak, işçilerin özelikle dayıbaşı sisteminden kurtarılması gerektiğini vurguladı ve ekledi: “Tarım işçilerinin tamamı örgütsüz. Tarım işçilerinin hakkını koruyacak ve onları örgütleyecek gerçek bir mücadele birliğine ihtiyacı var.”

KAYNAK:yeniozgurpolitika