HDP’nin yeni Eşbaşkanı Serpil Kemalbay, AKP’nin içeride ve dışarıda Kürt karşıtlığı temelinde kurduğu karanlık ittifakı dağıtacak önemli mesajların verildiği HDP kongresini değerlendirdi. Kemalbay, ‘Türkiye halklarına yeni bir demokrasi manifestosu hazırlayacağız’ diyerek, tüm halklara çağrı yaptı

HDP’nin, Eşbaşkan Figen Yüksekdağ’ın milletvekilliğinin düşürülmesi nedeniyle gittiği kongrede Türkiye ve Kürdistan’da halkların kaderini belirleyecek, AKP’nin içeride ve dışarıda Kürt karşıtlığı temelinde kurduğu karanlık ittifakı dağıtacak önemli mesajlar verildi. 16 Nisan referandumuyla birlikte oluşan “Hayır” cephesine öncülük arayışlarının somutlaştığı, “Demokratik anayasa” ve “Toplumsal sözleşme” vurgularının ön plana çıktığı kongrede, Kürt sorununun demokratik çözümü ile toplumsal sorunların demokratik, ekolojik ve kadın özgürlükçü çerçevede çözüm odaklı tartışılacağı halklar ittifakına dikkat çekildi. Bu temelde HDP yeni Eşbaşkanı Serpil Kemalbay, HDP’nin yol haritasına ilişkin Fırat Haber Ajansı’na değerlendirmelerde bulundu. Eşbaşkan seçilmesinin parti kararı olduğunu belirterek, konuşmasına başlayan Kemalbay, aday olmadığını, partinin görevlendirmesiyle seçildiğini kaydetti.

Image result for yeni secilen  hdp li  kadinlar

Temel amaç Kürt sorununun çözümü

HDP’nin yeni yol haritası olan, “Demokrasi ve Barış Mücadelesi Yol Planı” üzerinde çalışmaları olacağını dile getiren Kemalbay, kongrelerinin temel amaçlarından birinin de Kürt sorununun çözümü konusunda siyaset üretmek olduğunu ifade etti. Kemalbay, kongre ile birlikte daha da güçlendiklerini, mücadeleyi büyütmeyi hedeflediklerini vurgulayarak, “Partimize dönük her dönem saldırı vardı. Ama asıl en büyük tahammülsüzlük 7 Haziran’da kazandığımız başarı üzerine gerçekleşti. Dolayısıyla arka arkaya bize yönelik saldırılar başladı. Dokunulmazlıkların kaldırılması, ardından eş genel başkanlarımızın tutuklanmasına varan bir süreç yaşandı. Ev ev çalışma yürüten 5 bin arkadaşımız tutuklandı. Normal bir durum değil. Bu aslında Türkiye’de halkların demokratik yollarla kendi kaderini belirleme hakkına bir müdahaledir. 7 Haziran’da böyle oldu. 1 Kasım’a giderken aynı yöntemler uygulandı” diye konuştu.

HDP’den başka umut kalmamıştır

Önlerinde Türkiye’nin kangrenleşmiş haldeki Kürt sorununu çözüme kavuşturma gibi bir hedeflerinin olduğunun altını çizen Kemalbay, “Türkiye halklarına yeni bir demokrasi manifestosu hazırlamaya çalışıyoruz. Bu manifesto bugüne kadar bizim yürüttüğümüz demokratik çözüm ve birlikte yaşam formülünün yeniden inşa edilip, yol haritasına kavuşturulması için. Bu yeni denklem içerisinden çıkacak sonuçlarla birlikte harmanlanarak, yeni bir yol haritası gündemimize gelecektir. Demokrasiden ve barıştan başka çıkış yolumuz yok. Bu yüzden de Türkiye’de HDP’den başka bir umut kalmamıştır” diye konuştu.

Demokratik ittifaklara açığız

Kongre sonrasında önlerine koydukları en önemli çalışmalardan bir diğerinin de güçlü örgütlenme olacağına işaret eden Kemalbay, mahalle mahalle, semt semt bütün coğrafyada örgütlenmek için çaba harcayacaklarını söyledi. Bu örgütlenmeyle halkın kendi kendini yönetmesi, kendi geleceğini kurması ve kendi yaşam deneyimlerini hayata geçirmesi için örgütlenme çalışması içerisinde olacaklarını kaydeden Kemalbay, “Biz zaten örgütlü bir partiyiz. Bu örgütlülüğümüzü katlayarak bütün Türkiye halkları için iyi bir gelecek kurmak istiyoruz. Demokratik ittifaklarla birlikte yapabileceğimizi düşünüyoruz” diye belirtti.

Kadınlar HDP saflarına

Kadınları HDP çatısı altında özgün örgütlenmeye çağıran Kemalbay, “Kadınların siyasete katılması ve eş başkanlık sistemiyle eş mesafede yer alması, kadınlar açısından büyük bir uyanışa sebep oluyor. Kadınlar mücadelede en direngen yerde yer alıyor. Bu yüzden de iktidar ve erkek tarafından saldırıya uğruyorlar. Kadın özgürlükçü paradigmanın oluşmasına, gelişmesine ve büyümesine tahammül etmeyen iktidar bloğuna karşı daha güçlü örgütlenmeye giderek, sokakları direniş alanı yapacağız. Kadınların sadece evlerde olmasını isteyen faşist uygulamaya karşı özgür alanlarda, bizim saflarda görmek istiyoruz” dedi.

Serpil Kemalbay kimdir?

1964, Kars Ardahan doğumlu. İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünden mezun olan Kemalbay, Sosyalist Dayanışma Platformu içinde yer aldı. 1997 yılında Dayanışma Evleri’nin kurucularından olan Kemalbay, 2007’de güvencesiz işçilerin örgütlenmesi ve hakları için çalışan BATİS’in (Bağımsız Tekstil İşçileri Sendikası) İstanbul ve Trakya yerellerinde çalıştı. Sendikalarda iş güvenliği ve işçi sağlığı üzerine, özellikle kadın işçilerin hakları konusunda danışmanlık yapan Kemalbay, 7 Haziran 2015 seçimlerinde HDP’nin İstanbul 1. Bölge milletvekili adayı oldu.

kaynak:demokrasi22