Yirmi yılı aşkın süredir Meksika Devleti’ni tanımadıkları gerekçesiyle merkezi seçimlere katılmayan Zapatistalar, 2018 başkanlık seçimleri için destekleyecekleri adayı belirledi. 58 yerli topluluğundan 848 delegenin verdiği oylar sonucunda yerli aday Patricio Martinez oldu.

Meksika’da yirmi yılı aşkın süredir merkezi seçimlere girmeyen EZLN (Zapatista Ulusal Kurtuluş Ordusu), ülkedeki başkanlık seçimlerine girme kararı almıştı.

32 eyaletten, 58 yerli topluluğunun katılımıyla toplam 848 delegenin yer aldığı Indigenous Counsil (Yerli Konseyi) 2018’de gerçekleşecek olan başkanlık seçimlerinde destekleyeceği adayı açıkladı.

Yerlilerin adayı María de Jesús Patricio Martínez olacak.

Telesur‘un haberine göre Pazar günü Meksika’nın dört bir yanından gelen yüzlerce Indigenous (Yerli) temsilci, National Indigenous Congress’te (Ulusal Yerli Kongresi) 2018’deki başkanlık seçimlerinde yer almak üzere bağımsız adaylarını seçti.

Zapatistalar, Meksika Devleti’ni ve seçim politikalarını desteklemedikleri için yirmi yılı aşkın bir süredir seçimlere girmiyor ve hiçbir adayı desteklemiyordu.

Seçime girilmesine karar verilmesinin ardından adayları belirlemek amacıyla Cuma günü başlayan ve Pazar sona eren görüşmeler, Chiapas eyaletinin güneydoğusundaki San Cristobal de las Casas’ta gerçekleşti.

Konsey üyeleri Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) ve Guatemala’daki Mam Topluluğu’ndan iki Apaçi’nin de dahil olduğu 296 kişilik uluslararası gözlemciler grubu eşliğinde, konseyin tekliflerini ve stratejilerini, organizasyonun diğer sektörlerle ve sivil toplumla ilişkileri bağlamında tartıştı.

Zapatistaların adayı: ‘Geleneksel doktor’ Patricio Martinez

EZLN üyeleri ve yerlilerden oluşan Indigenous Goverment Council (Yerli Hükümeti Konseyi), 2018 Meksika başkanlık seçimlerinde kadın doktor María de Jesús Patricio “Marichui” Martínez’i destekleme kararı aldı.

Konsey başkanlık kampanyasının amacını, ‘ülkenin her yerinde örgütlenmeyi ve konseyi kendi kendisini yöneten bir hale getirmeyi sağlamak’ olarak tanımlıyor.

Başkanlık adayı 57 yaşındaki Martinez, 3 çocuk annesi ve insan hakları savunucusu.

Yerli toplulukların sağlık hakkına ulaşması için uzun yıllardır mücadele veren Martinez, 1992’de Calli Tecolhuacateca Tochan adındaki sağlık merkezini kurdu.

Bölgedeki Indigenous (Yerli) hareketinin uzun süredir lideri olan Martinez ‘geleneksel doktor’ olarak tanınıyor.      Çeviri – Derleme: EZGİ GÜL

kaynak:gazetekarinca