Kütahya’da İnköy Mahallesi’nden kadınlar, hayvan otlattıkları meraya müze yapılmak istenmesini sopa, tırmık, kazma, kürek ve baltalarıyla protesto etti. Kütahya-Eskişehir karayolunu trafiğe kapadı.

Haberin İngilizcesi için tıklayın

Kütahya’da İnköy Mahallesi’nden kadınlar, hayvan otlattıkları meraya müze yapılmak istenmesini sopa, tırmık, kazma, kürek ve baltalarıyla protesto etti.

DHA’dan Oğuzhan Kılıç’ın haberine göre, 300’e yakın kadın traktörlerle ve yanlarında yaklaşık 2 bin kadar büyükbaş hayvanla Kütahya-Eskişehir karayolunu yaklaşık 1 saat araç trafiğine kapattı. Yolun kapanması nedeniyle karayolunda yaklaşık 8 kilometrelik araç konvoyu oluştu.

Kadınlar vali ve belediye başkanı gelmeden yolu açmayacaklarını söyleyince, hem vali hem de belediye başkanı olay yerine geldi ve kadınları çözüm için Valilik’te görüşmeye çağırdı.

Merada arkeoloji müzesi inşaatı

Daha önce merkeze bağlı köy olan İnköy Mahallesi’nden kadı

nlar, Kütahya Otogarı karşısındaki arkeoloji müzesi inşaatının olduğu İnköy Çayırı olarak adlandırılan yere geldi ve temeli yeni atılan müze inşaatının durdurulmasını istedi.

Müze yapılacak yerin köye ait mera olduğunu, yıllardan beri burada hayvanlarını otlattıklarını söyleyen kadınlar, vali ve belediye başkanı gelmeden yolu trafiğe açmayacaklarını söyledi.

Protestonun gerçekleştiği bölgeye çok sayıda polis sevk edilirken, Kütahya Emniyet Müdürü Hasan Çevik de geldi. Kadınlar müdür Çevik’e de vali gelmeden yolu trafiğe açmayacakları tekrarladı.

Daha sonra Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir ile Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu olay yerine geldi. Vali Nayir kadınlara öğlede sonra Valiliğe gelmelerini ve konuyu orada konuşup bir çözüme kavuşturacaklarını söyledi. Bunun üzerine kadınlar yolu trafiğe açtı. (ÇT)

* Fotoğraflar: Oğuzhan Kılıç – Kütahya / DHA