Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Rakka kentinin batısında bulunan Baas Barajı’nı (Azadi Barajı) ve Mansura kasabasının büyük bir bölümünü IŞİD’ten kurtardı. Mansura’da ele geçirilen silah ve cephanelerin çoğu ise Türkiye imalatı.

Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Fırat’ın Gazabı operasyonu kapsamında Rakka’ya doğru ilerleyişini sürdürüyor. Kentin batısında bulunan Tabka barajından sonra Baas Barajı’da (Azadi Barajı) IŞİD’ten kurtarıldı. Mansura’da ise IŞİD’e ait silah ve cephane ele geçirdi. Ele geçirilen silahların arasında Türkiye’nin imalatlı silahlar da bulunuyor.

Dün (03 Haziran) sabah güney batı tarafından Mansura Kasabası’na giren QSD, kasabanın yüzde 90’ını IŞİD’ten temizledi. Kasabanın kontrol altına alınan kısımlarında yürütülen arama-temizleme çalışmalarında IŞİD’e ait 2 cephane deposu ele geçirildi.

QSD tarafından ele geçirilen silah ve cephaneleri fotoğrafları ANHA Haber Ajansı tarafından yayımlandı. 60 mm’lik havan, 120 adet kalaşnikof, çok sayıda el bombası, RBC ve mermisi gibi ağır silahların yanı sıra 2 adet mobil sinyal kesici ele geçirdi.

IŞİD’in küçük keşif uçaklarına bağladığı ve uzaktan kumanda ile çalışan bombalı düzenekler, bir miktar ilaç ve ilk yardım malzemesi de savaşçılar tarafından ele geçirildi. Ele geçirilen malzemelerin çoğu Türkiye imalatı.

Sendika.Org