گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
AB Türkiye’ye verilen desteği artık denetleyecek

AB Türkiye’ye verilen desteği artık denetleyecek

926

Türkiye’ye üyelik müzakereleri çerçevesinde yapılan mali yardımın nasıl harcandığının Brüksel tarafından inceleneceği açıklandı.

Türkiye’nin AB’ye üyelik müzakereleri çerçevesinde Avrupa Birliği’nden aldığı mali desteğin etkin bir şekilde kullanılıp kullanılmadığı denetim altına alınacak.

Brüksel’in mali kaynaklarının nasıl yönetildiğini kontrol etmek ve denetlemekten sorumlu birim olan AB Sayıştayı, Türkiye’ye 2007’den bu yana ödenen 2.19 milyar euronun nasıl harcandığının inceleneceğini açıkladı.

AB tarafından gerçekleştirilecek denetim ‘hukukun üstünlüğü ve insan hakları’, ‘demokrasi ve yönetim ile eğitim’ ve ‘istihdam alanındaki sosyal projeler’ olmak üzere toplam 3 ana başlıkta irdelenecek.

DAHA ÖNCE DENETLENMİYORDU

Deutsche Welle’nin haberine göre AB adına yapılacak inceleme Hans Gustaf Wessberg’in yönetimindeki bir kurul tarafından yürütülecek  Türkiye’ye yardımların etkinliğini daha önce denetlemediklerini belirtti. Wessberg, “Türkiye, AB içerisinde yabancı yardımları en fazla alan ülke. Ayrıca uluslararası ilişkiler, savunma, göç, terörle mücadele ve ticaret konusunda stratejik bir ortak” değerlendirmesinde bulundu.

Denetleme sürecinin sonuçlarının 2018’de yayınlanması bekleniyor.

Avrupa Birliği, Türkiye’nin üyelik müzakereleri için toplam 6 milyar euroluk fon ayırdı.

Türkiye’de geçtiğimiz yılki darbe girişimi sonrası başlatılan operasyonlar nedeniyle başta Avusturya olmak üzere bazı Avrupa ülkeleri, Ankara ile AB arasında 2005’te başlayan tam üyelik müzakerelerinin askıya alınması için çağrıda bulunmuştu.
HABER MERKEZİ