DİSK kıdem tazminatının fona devredilmesine karşı Ankara’da Çalışma Bakanlığı önünde eylem yaptı. DİSK kıdem tazminatının fona devredilmesine karşı Ankara’da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve birçok ilde il müdürlükleri önünde eylemler yaptı. Bakanlık önünde yapılan eylemde işçiler sık sık, “Kıdemi değil, taşeronu kaldır”, “AKP şaşırma, kıdemime dokunma” sloganları attılar.

KESK’e bağlı sendikaların yöneticilerinin de destek verdiği açıklamaya CHP ve HDP milletvekilleri, Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şükran Doğan, İl Başkanı İlke Işık ve birçok siyasi parti katıldı.

‘KIDEM TAZMİNATI YÜK DEĞİL HAK’

Burada açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, kıdem tazminatının hükümetin ve patronların iddia ettiği gibi yük değil, hak olduğunu belirtti. Hükümetin kapalı kapılar ardında sendikalardan ve işçilerden gizli kıdem tazminatını fona devretme hazırlıklarını yürüttüğünü söyleyen Beko “Kıdem tazminatının fona devri sonun başlangıcı demektir. Fona devir, kıdem tazminatının 10 güne, 15 güne düşmesi anlamına gelmektedir, iş güvencesinin iyice yok olması, işten çıkarmaların kolaylaşması demektir” dedi.

Beko, kıdem tazminatının fona devredilmemesi için gerekirse grev ve genel grev yapacaklarını açıkladı.

‘İŞÇİNİN YARARINA OLSA REFERANDUMDAN ÖNCE ÇIKARDI’

Hükümetin kıdem tazminatı fonunun işçilerin yararına olduğu savunmasını eleştiren Beko, “Aklımızla dalga geçmeyin. İşsizlik rekor kırarken, TÜİK rakamlarına göre 7 milyon işsiz varken işten çıkarmaların kolaylaşması işçinin yararına olabilir mi?” diye sordu.

AKP’nin 15 yıldır iktidarda olmasına rağmen bugüne kadar kıdem tazminatını fona devredemediğini kaydeden Beko, iddia edildiği gibi fon işçinin yararına olsaydı bunun işçilerin oyunu almak için referandumdan önce çıkarılacağını söyledi.

‘ÖDEMEYEN PATRONLARA YAPTIRIM GETİRİLSİN’

Yapılması gerekenin kıdem tazminatını tırpanlamak, fona devretmek değil, kıdem tazminatına erişimi kolaylaştırmak olduğunu ifade eden Beko, eğer derdin işçilerin kıdem tazminatına yönelik ihlallere son vermekse işçilerin bu konudaki taleplerinin kabul edilmesini istedi.

Hiçbir ayrım yapılmaksızın bütün işçilerin kıdem tazminatından yararlanmasını isteyen Beko, taleplerini şöyle sıraladı; “Kıdem tazminatı her türlü işten çıkarmada ve istifa halinde süre koşulu olmadan ödenmelidir. Kıdem tazminatı tavanı kaldırılmalıdır. Kıdem tazminatı ödemeyen, ödemekten kaçınan işverenlere ağır yaptırımlar getirilmelidir” dedi. (Ankara/EVRENSEL)