گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
Ankara Tabip Odası: Ölüm sınırındalar

Ankara Tabip Odası: Ölüm sınırındalar

942

Ankara Tabip Odası, açlık grevlerinin 92. gününe giren Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın ‘Ölüm riski’ ile karşı karşıya olduğunu açıkladı.

HABER MERKEZİ – OHAL KHK’larıyla ihraç edildikleri işlerine dönmek için başlattıkları açlık grevinin 76. gününde tutuklanan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça eylemlerinin 92. gününde.

Ankara Tabip Odası (ATO), iki eğitimcinin sağlık durumuna ilişkin bilgi vermek için düzenlediği toplantıda  önemli uyarılarda bulunda. 1996’daki ölüm oruçlarının 100’üncü gününde yaşanan ölümlere dikkat çeken ATO Başkanı Dr. Vedat Bulut, Gülmen ve Özakça’nın “Ölüm riski” ile karşı karşıya olduğunu açıkladı.

‘ÖLÜM RİSKİ GÜN GİBİ ORTADA’

İki haftayı aşkın süredir ATO heyetinin muayenelerini yapamadığı belirten Bulut,  Gülmen ve Özakça’nın kötüye giden sağlık durumları hakkında bilgi alamadıklarını söyledi.

Gülmen ve Özakça’nın, şiddetli karın ağrısı, yüksek riskli ve ilerleyici kilo kaybı, kas doku yıkımı, böbrek fonksiyonlarında belirgin bozulma, kas kontrolünün ortadan kalkması, kalp ritminde düzensizlik, kalp kası yıkımı, kas ve kemik ağrıları, hipotermi yaşadıklarını ve ölümcül enfeksiyonlara karşı savunmasız hale geldiklerini belirten çeken ATO Başkanı Dr. Vedat Bulut, “Gülmen ve Özakça’nın sağlık durumlarında her an çok dramatik bir değişiklikle tedavisi imkansız veya ölüm meydana gelmesi riski olduğu gün gibi ortadadır” dedi.

‘RİSKERE İLİŞKİN SORUMLULUĞU ÜSTLENECEK MİSİNİZ?’

İki eğitimcinin sağlıkdurumlarının açlık grevine başladıkları günden gözaltına alındıkları güne kadar ATO tarafından belirlenen bir heyetle takip edildiğini söyleyen Bulut, toplantının sonunda, muayeneleri engelleyen yetkililere seslendi:

“Bizim hekim duyarlılığı ile yaptığımız önerileri ve uyarılarımızı dinlemeyenler; açlık grevcilerinin de en doğal hakkı olan ‘bireyin kendi doktorunu seçmesi’ talebini reddenler; ciddi sağlık risklerine ilişkin sorumluluğu üstlenecek midir?”

kaynak:artigercek