ANKARA – HDP Merkez Yürütme Kurulu, kıdem tazminatının fona devredilmesi ile birlikte işçi ve emekçilerin hak kaybına uğrayacağı belirtilerek, kıdem tazminatının fona devredilmesine karşı mücadeleyi büyütme çağrısı yaptı.

HDP Merkez Yürütme Kurulu, kıdem tazminatının fona devredilmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. “Kıdem tazminatı hakkından elinizi çekin” başlığı ile yayınlanan açıklamada, AKP Hükümeti’nin işçi, emekçilerin ve tüm ücretli çalışanların en önemli kazanımlarından olan kıdem tazminatına göz diktiğine vurgu yapıldı.

‘İKTİDAR HER TÜRLÜ YAĞMAYI MÜBAH GÖRÜYOR’

İktidarın her türlü yağma ve talanı mubah gördüğü kaydedilen açıklamada, “Kıdem tazminatı bireysel fon sistemine dönüştürerek hem bu hakkı gasp edecek hem de orta vadede tıpkı İşsizlik Sigortası Fonu’nda olduğu gibi biriken paraları siyasi çıkarı ve yandaş sermayenin gereksinimleri doğrultusunda kullanacaktır” denildi. Açıklamanın devamında AKP’nin hiçbir zaman işçi ve emekçinin dostu olmadığı aktarıldı.

Kıdem tazminatının fona devredilmesi ile birlikte işçi ve emekçilerin hak kaybına uğrayacağı belirtilen açıklamada, şöyle denildi: “İşten çıkarmalar kolaylaşacak ve çalışanların iş güvencesi daha da esnek hale gelecektir. Kıdem tazminatının fona devri, kıdem tazminatı miktarını azaltacaktır. Hükümetin gündeme getirdiği bireysel kıdem tazminatı fonu ile kıdem tazminatı tutarı ciddi oranda düşecektir. Hükümetin getirmek istediği fon, kıdem tazminatına erişimi güvence altına almayacaktır. Bugün işçiye kıdem tazminatı ödemeyen patron, yarın da kıdem tazminatı fonuna prim ödemeyecek ve işçi yine kıdem tazminatından mahrum kalacaktır. Bu nedenlerle kıdem tazminatı fona devredilmemeli, doğrudan işveren yükümlülüğü olarak kalmalı ve bu alandaki yaptırımlar emekçilerin hakkını koruyarak garanti altına alınmalıdır. İşverenin icra ve iflas hallerinde kıdem tazminatı alacakları devlet bankalarının ipotekli alacaklarının önüne alınmalı ve ilk sıraya yükseltilmelidir. Diğer tüm alacaklardan önce işçi alacakları ödenmelidir. İşverenin kesin ödeme aczine düşmesi durumunda kıdem tazminatı alacakları ücret alacağı sayılmalı ve halen İşsizlik Sigortası Kanunu’nda düzenlenmiş olan “Ücret garanti fonu” uygulaması kapsamına alınmalıdır. İşverenin ödeme aczi durumundaki kıdem tazminatının güvence altına alınması ILO’nun 173 sayılı sözleşmesinin bir gereğidir.Kıdem tazminatı he türlü işten çıkarmada ve istifa etme halinde ödenmeli ve bir yıl koşulu kaldırılmalıdır.”

‘TAZMİNAT HAKKI İÇİN MÜCADELEYİ BÜYÜTMEYE ÇAĞIRIYORUZ’

Açıklamada, son olarak HDP’nin işçi sınıfının en önemli kazanımlarından biri olan kıdem tazminatının gasp edilmesine karşı durulacağı belirtilerek,
“Tazminat hakkının savunması için bu mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz” denildi.