Ortak bildiri yayınlayan Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır, Katar’daki 59 kişi ve 12 kuruluşu ‘terörist’ ilan etti. Listede, Müslüman Kardeşler’in ruhani lideri Yusuf el Karadavi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hastanede ziyaret ettiği Mehdi Harati de var

Katar krizi derinleşerek devam ederken, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Mısır ortak bir bildiri yayınladı. Reuters haber ajansının geçtiği habere göre, Katar’daki 59 kişi ve 12 kuruluşun “terörle irtibatlı” olarak tanımlandığı listede, Müslüman Kardeşler’in ruhani lideri Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el Karadavi de yer alıyor.

Yeni isim ve kuruluşlar eklenecek

Ortak açıklamada, söz konusu 4 ülkenin, “terör ve aşırılık ile mücadele, terörün finans kaynaklarının kurutulması, aşırı ideolojiler ile mücadele edilerek toplumun bunlardan arındırılması için yürütülen çalışmalarda Doha yönetiminin üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirmediği” belirtildi. Yayınlanan kişi ve kuruluşların Katar devleti ile bağlantılı veya bu ülkede yaşadığı aktarılan ortak bildiride, ilerleyen günlerde isim ve kuruluş listelerinin daha yeni eklenecek isimlerle güncellenebileceği vurgulandı.

Listede Harati de var

Açıklanan listede, Mavi Marmara yaralılarını ziyaret eden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kurmaylarıyla ziyaret ettiği Mehdi Harati de var. Karadavi’nin yanı sıra ülkenin önde gelen işverenleri ve politikacılar yer alıyor. Listeye eklenen 59 kişiden 26’sının Mısır, 18’inin Katar, 5’inin Libya, 3’ünün Kuveyt vatandaşı olduğu, Ürdün ve Bahreyn’den ikişer, Suudi Arabistan, Yemen ve BAE’den ise birer kişinin bulunduğu duyuruldu.

Erdoğan Katar’a üs kurulmasını onayladı

Öte yandan, Erdoğan, Katar’a askeri üs kurulması için yapılan anlaşmaları onayladı. Meclis’te TSK unsurlarının Katar’da konuşlandı.

kaynak:demokrasi27